Antonov An-225 Mrija.

Abychom mohli vyprávět o těžkotonážním letounu všech dob Antonov An-225 Mrija musíme se vrátit hodně do minulosti a začít nejprve s jeho „pokrevním bratrem“ An-124 Ruslan.
Probíhal závěr studené války a velmoci západu a východu se předháněli ve vývoji a aplikaci nových strojů. Co měl letos jeden musel mít napřesrok druhý a ještě větší a rychlejší. Vznikaly tak na příklad letouny C17 Globemaster nosnost 85 tun, C5A Galaxy nosnost 135 tun, Antonov An-124 Ruslan nosnost 150 tun a nakonec skutečný král Antonov An-225 Mrija s nosností 250 tun ( v samotném trupu a nebo na hřbetních závěsech). Na tento trumf zatím nikdo nebyl schopen odpovědět.

Antonov An-124 Ruslan.

V druhé polovině 70tých let zkonstruoval Oleg Konstantinovič Antonov ve své konstrukční kanceláři strategické nákladní letadlo, největší ve své třídě, určené pro dopravu sovětské vojenské techniky (převážně tanků a raket).
Antonov An-124 RuslanLetoun byl schopen přepravovat náklad o váze 150 tun do vzdálenosti 5 000 km. Rozpětí letounu bylo 73.30 m a jeho délka 69.10 m. Bez nákladu byl se svými 4 motory Progres D-18T, každý o tahu 229 kN, schopen létat ve výšce jedenácti kilometrů rychlostí 900 km/hod. Motory spotřebují 4000 až 5000 litrů paliva za hodinu (samozřejmě v závislosti na váze nákladu).
Svými rozměry i výkony překonával Americký Lockheed C5A Galaxy. Většina letounů měla zelený maskovací nátěr, typický pro sovětské vojenské letectvo. Aeroflot si však dle potřeby půjčoval letouny s civilním zbarvením, které jinak využívala Balabajevova dopravní společnost.
Vzlet prvního prototypu proběhl v roce 1982 a seriová výroba započala v roce 1984 přičemž An-124 drží rekord největšího seriově vyráběného letadla na světě. Zatím bylo vyrobeno více jak 60 ks.
Antonov An-124 Ruslan - detail řadového podvozku (foto WOM)Oleg Konstantinovič Antonov navrhl pro tento typ velmi silná křídla, což mu zajistilo větší vztlak i větší palivové nádrže. K přednostem patřily přední i zadní nákladové vrata, takže vozidla mohla z jedné strany najíždět a z druhé vyjíždět. Letadlo si mohlo na předním podvozku „kleknout“, čímž se snížil nájezdový úhel přední rampy. V nákladovém prostoru disponuje dvěmi portálovými jeřáby, každý o nosnosti 5 tun, což usnadňuje manipulaci s nákladem. Díky velkému řadovému podvozku může An-124 Ruslan operovat i na nezpevněných nebo zamrzlých plochách.
Antonov An-124 Ruslan stále drží absolutní rekord v komerční přepravě, když přepravil 109 tunovou lokomotivu z Kanady do Irska. Antonov An-124 Ruslan - detail přední části (foto WOM)
Oleg Konstantinovič Antonov po absolvování strojírenského institutu v Leningradu pracoval v různých továrnách a vyvinul více jak 30 typů kluzáků. Ve 2. světové válce byl zástupce hlavního konstruktéra Jakovleva. Ve svém volném čase navrhl stroj An-2, který ho proslavil. Vláda tento typ letadla velmi potřebovala a tak ho zavedla do masové výroby. Bylo vyrobeno více jak 18000ks. V roce 1965 zkonstruoval širokotrupé turbovrtulové letadlo An-22. Do dnes je tento typ největším turbovrtulovým letadlem na světě. Bylo vyrobeno cca 100 ks této vojenské verze.
Igor Balabajev pracoval dříve jako pomocník Antonova a po jeho smrti byl v roce 1986 jmenován hlavním konstruktérem.
Jeho dopravní společnost byla založená z peněžní tísně konstrukční kanceláře Antonov, která už nemohla čerpat neomezené peněžní prostředky. Zpočátku byl proti tomuto kroku i prezident Gorbačov. Po návštěvě Antonova závodu v roce 1989, byl nucen přehodnotit svoje stanovisko a Balabajevův záměr podpořil.
Antonov An-124 dnes létá na mnoho letišť světa. Je schopen přepravovat velké náklady, které by se jinak musely zdlouhavě a draze přepravovat jinými způsoby.
Společnost Antonov vyvíjela i další typy letounů.

Turbovrtulové An-38 s pístovými hvězdicovými motory, které na vnitrozemských linkách nahradilo předchozí zastaralý typ An-32. Dále dvoumotorový turbovrtulový letoun An-140 s kapacitou padesát cestujících, který se stal konkurentem evropských letounů F-50 a ATR-42. Ten se bude vyrábět v rámci licenční výroby v Íránu.
Zatím nejambicióznějším Balabujevovým projektem je čtyřmotorový strategický transportní letoun An-70 poháněný nekrytými turbovrtulovými motory. Unese až 47 tun nákladu a dokáže vzlétnout i z krátkých startovacích drah. Díky vynikajícím vlastnostem spojujícím rychlost a výhody proudového motoru s nízkou spotřebou projevila o An-70 zájem německá Luftwaffe. Nakonec se ale Němci rozhodli pro nákup airbusů A400M, podobných strojů, které se ale budou vyrábět v několika zemích EU a montovat ve španělské Andalusii. Výhodou letounu An-70 však je to, že už existuje, zatímco airbus A400M je jen ve stadiu projektu. Předpokládá se, že vzlétne až v roce 2008. Také cena An-70 je výrazně nižší než cena evropského letounu. A pokud jde o užitečné zatížení a dolet, An-70 dokonce převyšuje požadavky, které si německá Luftwaffe stanovila pro nákup velkých vojenských dopravních letounů.

Antonov An-225 Mrija.

Když se v Kyjevě 30.listopadu roku 1988 otevřely dveře hangáru pro opravdového obra leteckého provozu, byl poprvé představen Antonov An-225 Mrija (Ukrajinsky „Sen“) udivenému a ohromenému světu.
Antonov An-225 Mrija O pouhé tři týdny později Mrija odstartovala ke svému prvnímu letu. Ten trval 75 minut. V čele tohoto projektu, jehož velikost překonávala všechna ostatní předtím postavená letadla o skoro 50% a dodnes je největším letadlem na světě stáli šéfpiloti Alexandr Galuněnko a Sergej Grbik.
Vývojový program kosmického programu na kosmoplánu Buran si vyžádal nové řešení způsobu jeho dopravy. Kosmoplán není schopen se vlastními silami přesunout z výrobního závodu nebo místa přistání na kosmodrom, a tak při řešení tohoto problému sověti postupovali stejně jako Američané – navrhli přepravovat kosmoplán na obřím dopravním letadle. Navíc části nosné rakety Eněrgija, která vynáší kosmoplán do vesmíru, také nebylo možné dopravovat jinak, než letecky. Protože američané už přepravovali svůj raketoplán na hřbetě B747, bylo zvoleno stejné řešení a vývoj byl maximálně urychlen. Ba dokonce letadlo rostlo rychleji nežli vlastní výrobní hala.
An-225 Mrija byla vytvořena během pouhých tří a půl let jako součást Sovětského vesmírného programu. Byla vybrána k přepravě raketoplánu Buran a částí rakety Energija. Existující přepravní letoun Mjasiščev VM-T Atlant to nebyl již schopný zvládnout. Mjasiščev VM-T AtlantKrom toho a ve shodě s převažující filozofií, “superletadlo“ bylo předpokládáno také k přispění k naplnění ekonomických plánů. Tím byla například myšlena přeprava zařízení pro těžbu ropy nebo zařízení pro elektrárny do nehostinných podmínek Sibiře.
V souladu se splněním těchto požadavků, antonovova konstrukční kancelář pod vedením Pjotra Balabujeva použila An-124, do té doby největší letadlo světa jako základ. Trup byl prodloužen asi o 15 metrů. To vytvořilo dostatek místa pro upevnění neobvyklých nákladů jak na hřbetě (např. kosmoplánu Buran) tak i v nákladovém prostoru (vrtné soupravy a podobně). Výrobce prohlásil, že Mrija může nést na hřbetu cokoliv do velikosti 70 metrů na délku a 8 metrů v průměru a váha nákladu může dosáhnout až 250 tun. Antonov An-225 Mrija na startu v Gostomelu Po rozsáhlém výzkumu byly na hřbetu definitivně rozmístěny uchycovací body a to tak, že 38 rozdílných druhů nákladu může být naloženo bez jakýchkoli problémů. Nákladový prostor je tak velký, že by se v něm mohl uskutečnit první let bří. Wrightů a nebo pojme celý trup B737.
V zájmu zajištění stability Mrije s nákladem na hřbetu použil Antonov dvojitou směrovku. Tyto nové dvě svislé stabilizační ocasní plochy bránily vzniku nebezpečných vzdušných vírů nad svislým kormidlem. Jen pro zajímavost: rozpětí ocasních ploch je větší než má rozpětí křídel Boeing 737-300. Podobnou konstrukci směrovek měl i letoun Mjasiščev VM-T Atlant.
Pro An-225 byla použita stejná křídla jako u An-124 ale byl přidán mnohem větší centroplán na který byl umístěn pro zvýšení tahu další pár motorů Progress D-18T. Antonov An-225 Mrija - detail řadového podvozku (foto Šimon Nosek) Maximální vzletová hmotnost 600 tun je na zemi nesena 28 koly hlavního podvozku z níž na každé straně dva páry jsou otočné pro zajistění vyššího stupně obratnosti na zemi.Ve předu se poté nachází 4 kola příďového podvozku. Náklad se do trupu nakládá pouze přídí, která se odklopí. Letoun nemá zadní nákladovou rampu. Když bylo letadlo dokončené, ukázalo se, že na letišti nemají odpovídající jeřáby pro umístění 90 tunového kosmoplánu Buran na jeho hřbet.
První zkušební let se uskutečnil 21. prosince 1988. S kosmoplánem Buran na hřbetě poprvé Mrija vzlétla 13. května 1989, kdy ho převážela z letiště Žukovskij na kosmodrom Bajkonur.
O měsíc později s ním letěla na leteckou přehlídku do Paříže a na zpáteční cestě se 19. 06. 1989 zastavila na ruzyňském letišti. Praha se tak stala druhým zahraničním městem, ve kterém Mrija přistála. Antonov An-225 Mrija s kosmoplánem Buran na svém hřbetu.
Letoun, který na svém hřbetu vozil kosmoplán Buran, vytvořil při jednom svém letu z Kyjeva v roce 1989 hned 109 světových rekordů (na př. dolet, dostup, nosnost). Před vzletem vážil těžko představitelných 500 tun.
Po zrušení vývoje kosmoplánu Buran byl Antonov An-225 Mrija v roce 1994 odstaven na letišti v Gostomelu. Do té doby měl nalétáno 200 letových hodin a absolvoval 347 letů.
Antonov využil co nejvíce možných systémů shodných s An-124 (např. i systém fly-by-wire a jiné). Při veřejném a udivujícím debutu na Pařížském aerosalonu v červnu roku 1989 testovací šéfpilot Alexandr Galuněnko prohlásil, že Mrija má velmi podobné letové vlastnosti jako Ruslan An-124 a demonstrace ve Farnborough roku 1990 jen potvrdila úžasnou ovladatelnost a obratnost tohoto obra. Mrija technicky zvládne po úpravách palub přepravit naráz 1500 pasažérů říká Alexandr Galuněnko, zatímco Boeing 747-500 pouhých 524. V současné době je na horní palubě místo pro 70 pasažérů. Je to pravděpodobně z doby, kdy na svém hřbetě nosila kosmoplán Buran a toto uskupení zřejmě potřebovalo ještě další technickou podporu. Mrija však byla konstruována hlavně jako těžkotonážní nákladní letoun.

AN225 Antonov Design Bureau CCCP 82060 s Buranem v Praze-Ruzyni (foto: Béda)

AN225 Antonov Design Bureau CCCP 82060 s Buranem v Praze-Ruzyni (foto: Béda)

video: Shuttle Buran & Antonov AN225 Mriya

video: Antonov An-225 Mriya (Amazing facts)

video: antonov 225

video: Antonov An 225 Mirya 720pHD

video: THE WORLDS BIGGEST PLANES!! by kieran smith

Z politických a ekonomických důvodů byl vyroben pouze jeden letoun s označením CCCP-82060. (dnes UR-82060)

Po těchto překotných událostech se o An-225 Mrija přestalo mluvit a okolo celého projektu se rozhostilo ticho. Po zastavení programu Buran primární funkce An-225 Mrija skončila. Rozpad SSSR jen dokonal na tomto letounu dílo zkázy. An-225 byl vrácen do Kyjeva ke společnosti Antonov a sloužil pouze jako zdroj náhradních dílů pro motory.
Po modernizaci motorů a elektroniky (letoun dostal nový komunikační systém Hanibal) vstala Mrija z popela jako bájný pták Fenix a dostala se opět do vzduchu až 7. května 2001, kdy provedla třicetiminutový let okolo letiště, na kterém byla řadu let odstavena.
V dnešní době už je An-225 Mrija zase plně provozuschopná a zajišťuje společně s An-124 Ruslan přepravu velkých nákladů ve flotile ADB.
Šťastlivci ji měli možnost spatřit v letech 2003 a 2004 i na Ruzyňském letišti, kdy zajišťovala přepravu vrtných souprav do Taškentu a Iráku.
V roce 2003 byly palubu Mrije naloženy tři bagry, dva buldozery a dále radlice a táhla vše určeno pro místo určení Taškent.Antonov An-225 Mrija - nakládání těžkého buldozeru (foto Šimon Nosek) Hmotnost nákladu byla 170 700 kg (nejtěžší buldozer vážil 37 t) - všechny stroje náleží Plynostavu Pardubice, který se v Uzbekistánu podílí na výstavbě plynovodu. Takto naložený letoun majestátně odroloval na dráhu 06, z níž vzlétl v 17:24 a nejprve zamířil do domovského Gostomelu, odkud již zamířil přímo do Taškentu. An-225 focený při jedné z těchto akcí 7. července 2003 si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii. Těžká zemní technika byla přepravována letecky a ne vlakem kvůli opravdu urgetnímu požadovku stavitele - každý den zpoždění byl prý o mnohem cennější než zaplatit Mriju na přepravu ...


Tady citujeme autora fotografií An-225 Mrija v naší Fotogalerii, jak se s tímto letadlem více seznámil.
Antonov An-225 Mrija - detail motorů (foto Šimon Nosek)"Pikantní věc a záhada alespoň z mého pohledu. Když byla Mrija v Praze tak jsem ji nenavštívil poprvé. Poprvé jsem měl možnost ji vidět v roce 2001 na Aerosalonu v Paříži. Zde byla zpřístupněna pouze část jejího nákladového prostoru. Nicméně díky své drzosti a mému IDčku jsem byl jako "kolega" pozván "vedoucím výpravy" AirFoylu (to jest firma která má výhradní zastoupení na prodej kapacit letounu ADB) na horní palubu kde jsem si mohl vklidu prohlédnout kokpit a velkorysé zázemí pro posádku. Které je v přední části trupu za kokpitem. Když jsem ale chtěl pokračovat dále k centroplánu byl jsem taktně upozorněn že tam jíž není vůbec nic co by mě mohlo zajímat. Se spikleneckým usměvem jsem řekl lámanou ruštinou svému průvodci něco ve smyslu - "aha, chápu - TOP SECRET" - načež pán trošku zvážněl a řekl "to rozhodně ne - tam jsou jen přístroje!" a na 3 sekundy mi pootevřel dveře do této části letounu. Za 3 sekundy toho člověk opravdu moc nevidí, ale to co jsem viděl mi připomnělo komunukační pracovište z Boeingu AirForce One. Otazku "što éto" jsem raději ani nepoložil. Teprve po opuštění tohoto giganta jsem si zvenku všiml nepřehlédnutelných bradavic na trupu právě v místě centroplánu. A když přiletěla Mrija do Prahy pro bagry tak jsem také navštívil její horní palubu stejně jako ostatní zvědavci s ID kartama kteří se k ní dostaly. Samozřejmě mi to nedalo a po prohlídce kójí pro posádku jsem se ptal co je tam dál v centroplánu. Odpověd byla strohá - "Nic! Technika a kabina pro doprovod - ta je ale přístupná zadním schodištěm." No ať si to každý vyloží jak chce - třeba se soudruzi stydí za to že letadlo musí ovládat víc lidí než je přiznaných 6 nebo 7 lidí v kokpitu :-)))"

Cockpit Antonov An-225 Mrija UR-82060 (foto Šimon Nosek)

Stojí za poznámku, že An-225 Mrija bude používána pouze pro přepravu velmi specifických nákladů a že nebude stále vytížena, je jistě dobré vědět, že když bude zapotřebí, Mrija tady bude a bude schopna dopravit i ty nejneobvyklejší náklady prakticky po celém světě.
Když šéfpilot ADB Alexandr Galuněnko vypráví o schopnostech tohoto obra, lesknou se mu oči a usmívá se. Sedí v kokpitu ve výšce třetího poschodí a při přistávacím manévru se nemůže spolehnout na vizuální kontakt (to co vidí, není to co si myslí), takže se musí přistávat jen podle přístrojů.
Uvažovalo se i o dokončení druhého stroje, jehož pozůstatky se stále nacházejí v továrně společnosti Antonov z doby zastavení výroby roku 1994.

video: Antonov An-225 Mriya by Discovery Channel

AN225 Antonov Design Bureau cn 01-02 (foto: LINNIKOV Evgeniy Next of my photos on Ukrainian Spotter's Site)

Technicko-taktická data:

Antonov An-225 Mrija - stroj určený pro přepravu velkoobjemových a těžkých nákladů.
Posádka: dva piloti, dva palubní inženýři, navigátor, radista
Možný technický doprovod: sedmdesát pasažérů na horní palubě
Motory: 6 x Lotarev (ZKMB Progress) D-18T, každý o tahu 229,5 kN
Rozpětí: 88,40 m
Délka: 84,00 m
Výška: 18,10 m
Maximální vzletová hmotnost: 600 000 kg
Maximální rychlost: 850 km/h
Dolet: 15 400 km, s maximálním zatížením 4 500 km
Užitečné zatížení: 250 000 kg
Obsah nádrží: 300 tun / 300 000 litrů
Potřebná dráha pro vzlet: 3 000 metrů
Pohotovostní váha: 500 000 kg
Spotřeba paliva: 18 tun / hod (v závislosti na váze nákladu)


pro AFC zpracoval 1.5.2006 WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC