Bylo nás deset

Deset zvídavých členů AFC

Nebojte se, nebude řeč o stejnojmenném filmu z roku 1963. Pamětníci si možná vzpomenou, že šlo o úsměvný příběh z vojenského prostředí s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem.
Ano, bylo nás deset - členů AFC. Pomalu jsme se trousili na návštěvu Letecké školy Řízení letového provozu s.p. ve středu odpoledne 23. dubna 2014. Sraz byl stanoven na 14:45 hodin, ale první nedočkavci dorazili mnohem dříve. Ti postávali ve stínu, aby se chránili před slunečními paprsky, nebo využili služeb restaurace Air Club, která byla po ruce, a zaháněli žízeň pivem,coca-colou nebo čajem.
Několik minut před třetí hodinou si nás po telefonním avízu vyzvedl ing. Petr Dvořák, který nás zavedl do virturtuálního světa 3D TWR - Simulátoru. Toto moderní zařízení, které dodala kanadská firma ADACEL, slouží od 26. ledna 2010 k výcviku budoucích pracovníků řízení letového provozu. Simulátor 3D TWR umožňuje pohled v plném rozsahu 360° nejen na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni, ale i na letištích Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary - Olšová Vrata.

vlevo: S napětím sledujeme další přílet na letiště Brno - Tuřany
vpravo: Sledujeme pozorně provoz v Karlových Varech - Olšova Vrata i fundovaný výklad Ing. Dvořáka

Prostřednictvím simulátoru se můžeme přenést do jakékoliv denní a noční doby, jakož i do jakéhokoliv ročního období. Většina odborného výkladu byla doprovázena vzdáleným hřměním a blýskáním přicházející bouřky. Ta byla vystřídána nastupující nocí s rozsvěcenými světly letiště. Nakonec jsme se dožili i padajících sněhových vloček s poznámkou, že po určité době zbělá celá letištní plocha. Hračkou je i simulace různé hustoty mlhy a dohlednosti.
Simulátor toho dokáže mnohem více. Je možno navodit situace, kdy dojde k poruše radarů, nepříjemnému výpadku světel a podobně.

Bez problému lze vytvořit i obrácený pohled - tedy stav, jak vidí přistávací dráhu a letištní plochu posádka z kokpitu přistávajícího letadla

Při výcviku se používá i tzv. pseudopilotů, kteří zastupují funkci skutečných posádek a vedou s žáky u monitorů telekomunikační styk. Ti na obrazovkách vidí nejen přistávající a startující letadla, ale i pohyb veškeré letištní techniky. Tento pohyb musí být v souladu s 3D TWR simulátorem. Aby se simulace provozu přibližovala tomu skutečnému, každý pseudopilot ovládá dle pokynů z věže až 10 letadel.

Pracoviště pseudopilotů

Silným zážitkem pro všechny musely být srážky letadel na pojezdových drahách. Ještě štěstí, že jsme byli jen ve virtuálním světě.

Ing. Dvořák navodil srážku A319 Easyjet a ATR ČSA s následným požárem, který likvidovali hasiči
Aby toho nebylo dost, ve stejnou dobu se ihned po startu zřítil C17 USAF. Posádka se zachránila padáky, ale letoun také hoří

Na věži letiště Václava Havla v Praze - Ruzyni se pro řízení leteckého provozu používají již jen elektronické stripy. V případě výpadku sítě je však stále připravena tiskárna papírových stripů. Některé oblasti u nás však stále papírové stripy ještě používají. Přechod na elektronické je však nezadržitelný.

vlevo: Elektronické stripy (přílety/odlety)
vpravo: Papírové stripy, které budeme asi ještě dlouho vídat ve filmech

Celkovou simulaci řídí několik spolupracujících systémů od Linuxu po Microsoft. Na zadní stranu jednotlivých kruhových sekcí se simulace promítá pomocí videoprojektorů.

Projekční technika hlavního dómu

Přibližně po hodině jsme poděkovali a rozloučili s ing. Petrem Dvořákem.
Věřím, že všichni přítomní Petr Brož, Antonín Čermák, Jindřich Janský, Jaromír Král, Drahuše Pfauová, Josef Sixta, František Šrejma, Miloslav Wolf, Karel Zápotocký a Libor Zeman odcházeli ze školy ŘLP spokojeni.


pro AFC 23.04.2014 text Libor Zeman a WOM, foto WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku článků o letišti Praha-Ruzyně