Let L-410 UVP Turbolet
Zdeněk Raška - Česká Republika


L-410 UVP DUBNICA AIR OM-ODQ (foto:Michal Orlita www.orlita.net)O skutečném letadle vyšlo už v různých monografiích, článcích i fotografiích tolik údajů, že by bylo zbytečné je znovu uvádět. Snad jen to, že dosud spolehlivě létají po celém světě i u nás, ke spokojenosti všech uživatelů. Ten náš skutečný vzor se slovenskou imatrikulací byl vídán na letišti v Prostějově jako výsadkový stroj s domovským letištěm v Dubnici nad Váhom. Mnohé detaily jsme nafotili v továrním muzeu LET Kunovice ještě před vlastní stavbou.

_________________________________________________________________

V našem případě se polomakety o větším rozpětí nedají stavět každý rok, ale minimálně co pět let. Současný model L-200 Morava již provozujeme sedmý rok, tak byl čas postavit něco nového. Že to bude opět český letoun bylo jasné od počátku. Původně to měl být L-60 Brigadýr jako vlečný letoun. Jenže těch velkých větroňů u klubových kolegů zase tak moc není a většinou je mají osazené ve špici el. motorem. Dalších nápadů bylo více, ale shodli jsme se na "boubelce" L-410 Turbolet, ve kterém se shlédl hlavně nejmladší syn Zdeněk.
Snad k tomu přispělo předloňské létání v německém Aspachu, kde hned několik dvou i čtyřmotorových dopravních "drobečků" s rozpětím 4 až 7 metrů poutalo pozornost svými majestátnými lety. Možná i dávná vzpomínka na rok 1975, kdy jsem byl s oběma syny na exkurzi v LET Kunovice a nakonec jsme letěli i vyhlídkový let právě v L-410, na což oba dodnes vzpomínají. Rozhodnutí tedy padlo na L-410 a postavit jej ve stejném měřítku 1:4,5 jako Moravu.

Brzy jsme však ujistili, že bychom museli pro dopravu na letiště zakoupit alespoň mikrobus, což by se značně prodražilo. malá část plánůZačalo se měřit stávající auto, abychom věděli jaká maximální délka trupu může být. Vyšlo nám měřítko 1:5,7, ale na jistotu a lepší počítání jsme se rozhodli pro měřítko 1:6. Nastalo xeroxové šílenství při zvětšování do daného měřítka z monografie L+K z (A4).
VOP a SOPI když obrysové čáry byly 3 až 4 mm široké, rozvrhla se vnitřní konstrukce s ohledem na modelářské potřeby. Detailně se rozkreslily jen hlavní uzly, jako uchycení podvozku, křídla, kormidel, místa spojů atd. To vše proběhlo na společné poradě někdy v únoru 2007. Také se rozhodlo, že nebude určen termín dokončení jako u Moravy (tu jsme zvládli, nepočítaje přípravné práce, za 100 dnů!) Prostě se bude v pohodě stavět podle časových možností každého z nás. Sporným bodem se stala výškovka se svým tlačným profilem. Syn Zdeněk ji chtěl dodržet maketově. Nakonec jsem jej přesvědčil, že neděláme maketu a pro létání bude nejlepší profil symetrický - NACA-0009. U křídla jsme použili již dříve ověřený profil NACA-2312 z horní strany, ale spodní strana úplně rovná.
Předběžný rozpočet hmotnosti byl cca 12 kg, při zatížení kolem 80g/dm2. Skutečná hmotnost pak vyšla na 13,09 kg s 88,4 g/dm2. To vše uvedou do letu dva střídavé elektromotory AXI 4130/20 a vrtulemi APC 19/12" s 2x 16 články NiCd 1900mAh, stejně jako u Moravy.

Tříkolový elektricky zatahovací podvozek, ovládaný třemi servy HS-75 s řiditelným předním kolem.

Model je vybaven elektrickým zatahovacím podvozkem ovládaný třemi servy HS-75 s řiditelným předním kolem. Dále jsou na namontovány světelné efekty: poziční světla, zábleskové majáky a hlavní světlomety, vše osazeno výkonnými LED diodami.
Využili jsme velkorysé nabídky Jardy Velíska z Petrova na přípravu a vyfrézování přepážek trupu a žeber křídla. S kvalitou a přesností všech dílů jsme byli velmi spokojeni, díky. Také Josefu Michnovi patří poděkování za kvalitní provedení mechaniky zatahovacího podvozku a perfektní duralové unašeče vrtulí. Velmi nám vyšel vstříc při návrhu konstrukce konstrukce modelu a sestavení základní kostry trupu ve svém obřím přípravku ing. Juraj Tinka. Celý víkend na nás dohlížel i radil jak si práci v přípravku usnadnit, díky. Kolečka podvozku jsme získali od firmy Najman - hlavní mají průměr 150mm, přední 120mm. Kola jsou zhotoveny z měkčí pěnové gumy pro lepší tlumení.

Detail kolečka hlavního podvozku.

Křídlo se skládá ze tří částí - střední s motorovými gondolami, k trupu připevněné čtyřmi šrouby M6x60, koncové části jsou spojené s centroplánem duralovými trubkami o průměru 22mm v laminátových pouzdrech a dráty průměru 5mm.křídlo střední část křídlaSměrovka je usazena v trupu pomocí dvou uhlíkových trubek průměru 10mm v pouzdrech zabudovaných v trupu a zajištěných dvěma šrouby M3. Obě poloviny výškovky jsou sesazeny přes kýl směrovky na duralové kulatině o průměru 8mm a ocelovém drátu 5mm do správného vzepětí.
Se synem Zdeňkem jsme se podíleli na stavbě klasickým modelářským způsobem tj. překližka, smrkové lišty a balsa. Výjimku tvoří hlavní podvozek který je uložen na dvou silnostěnných uhlíkových trubkách uložených v bukových špalících. Všechny přepážky trupu a páteřní nosníky jsou z lehké topolové překližky síly 3mm. Nosné přepážky jsou slepeny z dvou pětivrstvých 2mm překližek. Celý trup je lamelován z proužků balsy 3x15mm a lepen vteřinovým lepidlem bez zajišťovacích špendlíků. Motorové gondoly Motorové gondoly Boční okénka jsou lisována v přípravku do potřebného tvaru z Durofolu síly 0,5mm a vlepená po konečné povrchové úpravě. Nakonec jsou olemována černou matnou samolepící fólií.
Křídlo je sestavené klasickým způsobem z žeber b3, smrkových lišt 3x5, 3x8mm a pečlivě vyztuženo mezi lištami b5. Spojovací trubky jsou usazeny v překližkových žebrech. Celobalsový potah je z desek b2. Kormidla se symetrickým profilem jsou slepena stejným způsobem a potažena b1,5. Ovládací klapky jsou usazeny na třech závěsech. Motorové gondoly jsou sestaveny ze čtyř obrysových lišt, vyříznutých už do tvaru z tvrdé b3, půlpřepážek b2, jen motorová přepážka je z překližky síly 5mm s chladícími otvory. Potah gondol je lamelován b3x6. Po vybroušení tvaru i hran na všech dílech (křídla, kormidla, gondoly i celého trupu) vše následně potaženo tenkým Modellspanem a 5x lakováno nitrolakem.

Kabeláž elektrických rozvodů.

Pro vnitřní rozvody k servům, osvětlení, regulátorům, motorům, bateriím i podvozku je použito přes 100m různých kabelů. Syn Zdeněk to vše rozvedl po celém modelu, osadil konektory, zapojil a zajistil správnou funkci.
Kabina pilotů je osazena přístrojovou deskou včetně řídících "beranů". Vnitřní interiér je vybaven sedačkami pro 17 cestujících + dva piloty. Samozřejmě figurky pilotů včetně několika cestujících nechybí. Toto vybavení má na "svědomí" pan Honza Kaplan z Ostravy.
Protože i povrch modelu je na stojánce různých akcí podroben kritice přihlížejících diváků, rozhodl se syn pro maketové vylepšení. křídlo křídlo Ještě před nástřikem a barevnou úpravou modelu si vyhrál s nalepením ze samolepící fólie náznaky různých krytů, perforací, dělících rovin plechů a hlavně více jak 20 tisíci hlaviček nýtů o průměru 1,5mm. Teprve pak Láďa Knebl a Zdenek mohli dokončit nástřik celého modelu v bílé dvousložkové barvě. Barevné pruhy jsou nastříkány a zbytek je vyřezaný ze samolepící fólie.
Pro úplnost ještě uvádím, že bez zápočtu odpracovaných hodin kamarádů jsme se Zdeňkem na modelu strávili 1983 hodin, pečlivě zapisovaných po celou dobu stavby.

Nástřik základní barvy.

Konečná povrchová úprava.

Pózování před záletem.

Pózování před záletem.

Na Příborském letišti, které perfektně připravil Juraj Tinka se dne 31.7. 2008 provedl zálet. Po odzkoušení zatahovacího podvozku, kontrole výchylek a ostatních funkcí došlo k pojíždění. Zrychlení bylo dostatečné. Dorolování na práh dráhy, otření zpoceného čela, chvíle napětí i ticha, jen kamera tiše bzučí. Tak a jde se na to! Plný plyn, nabírání rychlosti a asi po 40m (za úplného klidu) se obr odpoutává od země, letí! Nabírá výšku s vytáhnutým podvozkem, jak bylo předem dohodnuto, následuje nastoupání do bezpečné výšky a odzkoušení různých letových režimů. Po úspěšném odzkoušení se jde na první přistání, čtvrtá zatáčka, podrovnání, práh dráhy, výdrž, dosednutí na hlavní kola, krása, radost…Kamarádi a někteří rodinní příslušníci dávají najevo spokojenost potleskem a hurónským řevem. Také pilot si řádně oddechl.
Následuje zmenšení výchylek výškovky, nepatrné posunutí těžiště dopředu a přidání mixu křidélka-směrovka. Po dobití Accu se jde na druhý start který vypadá ještě spořádanější. Přistání při západu slunce je nádherné.
Všem co nám drželi palce a podporovali v našem konání patří dík. Vždyť od února 2007 až do 31.7.2008, kdy poprvé Turbolet vzlétl uplynulo v řece hodně vody. Tolik jen stručně o stavbě našeho obra a více napoví fotografie.

video: Lipenecký Obr 2009 - 018
Modelářská akce "Lipenecký obr 2009" se konala za velmi větrného počasí (6-8m/sec).


Technická data:
Typ Let L-410 UVP Turbolet
Rozměry:
Měřítko: 1:6
Rozpětí: 3255 mm
Délka: 2420 mm
Plocha křídla: 148,06 dm2
Hmotnost:
Celková: 13 088 g
Zatížení: 88,4 g/dm2
Ovládání:
Vysílač: FUTABA T9Z modul 2,4GHz
DUPLEX TF
Přijímač: DUPLEX R8 2,4 GHz
Prvky: Směrovka, výškovka, křidélka,
podvozek, příďové kolo,
motory, osvětlení
Regulátory: 2 x JETI model ADVANCE 70 OPTO
Baterie: 2x 16čl. NiCd 1900 mAh
2x 4čl. NiCd 500mAh
Motorové jednotky:
Typ: 2x AXI 4130/20
Vrtule: APC 19/12"


Zdeněk Raška junior a senior 20. prosince 2009.
Autor videa: Libor Kolman

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Seznam RC-modelů dopravních letadel   



NAVRCHOLU.cz