Výběr z informačního bulletinu č. 174
/leden 2022/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** z našich sbírek se zde věnujeme memorabiliím slovenských leteckých společností

*** pokračujeme 16. dílem v seriálu na pokračování: Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

*** kniha AFC 2019-02 (fotokopie na pokračování)poslední díl

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázky memorabilií slovenských společností

*** Odznaky

*** Nášivky

*** Číslované jmenovky

*** SLOVAIR - pilot - nalétané hodiny

*** Slovak Airlines - pilot - badge a pin

*** Tatra Air pin

*** Modely SLOVAK AIRLINES

*** Modely SKY EUROPE

*** Pohledy

*** Hygienické sáčky

*** Bezpečnostní instrukce

*** Letecké řády

*** Fotografie

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

16. díl: konverze - Lockheed Martin C-130H Hercules na Airtanker

Tato konverze spadá také do velmi úzce specializovaných letadel, kterým však stačilo do nákladového prostoru namontovat nádrž na hasidlo s patřičnými tryskami na břichu trupu; Je to zatím můj poslední model ze serie protipožárních letounů, které mám ve sbírce. Možná, že někdo z Vás má další CARGO letouny a pošle své fotografie:
Na začátku 70. let Kongres US vytvořil Modulární vzdušný hasičský systém (MAFFS), což jsou společné operace mezi americkou lesní službou, která dodává systémy a ministerstvem obrany, které dodává letadla C-130. Systémy roll-on/roll-off umožňují, aby stávající letadla byla dočasně rychle přeměněna na 3 000 až 4000 galonový firetanker pro boj s požáry, když je potřeba navýšit stavy těchto speciálních letounů.

Na konci 80. let bylo 22 vysloužilých letounů USAF C-130A odebráno ze skladu a převezeno na americkou lesní službu, která je poté převedla do šesti soukromých společností, které měly být přeměněny na firetankery. Jeden z těchto letounů C-130 havaroval v červnu 2002 při protipožárních letech pod názvem Retardant Aerial Delivery System (RADS) poblíž Walkeru v Kalifornii. Havárie byla přičítána prasknutím nosníků křídel a jejich oddělení od trupu z důvodu únavového napětí a přispěla k uzemnění celé flotily všech velkých letadel. Po rozsáhlé revizi, US Forest Service a The Bureau of Land Management odmítli obnovit pronájem devíti letounů C-130A kvůli obavám ze stáří letounu, které byly v provozu od padesátých let minulého století a z jejich schopnosti zvládat síly generované při leteckém hašení.
V nedávné době společnost Coulson Aviation USA vyvinula aktualizovaný letecký hasičský celek známý jako RADS XL. Tento celek se skládá z C-130H/Q dovybaveného vypouštěcím systémem v podlaze v kombinaci s vyjímatelnou nádrží na vodu o objemu 3 500 nebo 4 000 galonů. Kombinovaný celek je certifikován FAA.
22. ledna 2020 havaroval během leteckých hasičských operací v Novém Jižním Walesu v Austrálii, Tanker 134 typu EC-130Q společnosti Coulson, registrovaný jako N134CG, přičemž zahynuli všichni tři členové posádky. Bohužel je to velmi nebezpečná práce. Jak vše probíhá jsme podrobně popisovali v IB číslo 170.
24. června 2018, stát Kalifornie schválil smlouvy pro budoucí získávání sedmi vojenských transportérů C-130H pro společnost CAL FIRE. Smlouvy dovolily přemístit tyto letadla od pobřežní stráže US do Kalifornie, na dokončení modifikací leteckými silami USA. Tento modifikační proces zahrnuje nahrazení centrálních křídlových boxů a vnějších křídel, všeobecný program údržby, (PDM), speciálního nástřiku a instalace Retardant Dispersal Syst. (RDS). Jakmile budou modifikace kompletní US pobřežní stráž může převést své vlastnictví na CAL FIRE. Letouny mají být připraveny k použití v roce 2022.

Model C-130H, který byl použit pro "CAL FIRE", má aktualizované turbovrtulové motory Allison T56-A-15, přepracované vnější křídlo, aktualizovanou avioniku a další drobná vylepšení. Pozdější modely H měly nové středové křídlo s vylepšenou únavovou životností, kterým bylo dodatečně vybaveno mnoho dřívějších modelů H. Ze strukturálních důvodů se u některých modelů vyžaduje, aby při přepravě těžkého nákladu přistávaly se sníženým množstvím paliva, čímž se snižuje použitelný dolet. Model H je stále hojně používán u amerického letectva (USAF) a mnoha zahraničních vzdušných sil. Počáteční dodávky začaly v roce 1964 ( RNZAF), a probíhaly až do roku 1996. Vylepšený C-130H byl představen v roce 1974, přičemž Austrálie koupila 12 typů v roce 1978, aby nahradila původních 12 modelů C-130A, které poprvé vstoupily do služby Royal Australian Air Force (RAAF) v roce 1958. Americká pobřežní stráž využívá HC-130H k dálkovému pátrání a záchraně, zákazu drog, hlídkám nezákonných migrantů, vnitřní bezpečnosti a logistice.
C-130 Hercules je nejdéle nepřetržitě vyráběným vojenským letounem za více než 60 let. V současné době se vyrábí aktualizovaný Lockheed Martin C-130J Super Hercules.
Obecné specifikace
Posádka: 3
Maximální vzletová hmotnost: 155 000 lb
Pohonná jednotka: 4 × turbovrtulový Allison T56-A-15, 4 300 hp každý
Obsah přídavné nádrže na hasivo: (4 000 gal)

Výkon
Maximální rychlost: 368 mh
Dolet: (800 mil) s užitečným zatížením, (3 000 mil) prázdný


pokračování příště (Pro IB174) WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 10. 11. 2021 Aerolinky vyhazují z letadel prémiová sedadla

Výpadek příjmů během pandemie, zejména co se týká prodejů letenek do obchodní třídy (business class), znamenal pro velké letecké společnosti značné finanční ztráty. Z obnovené přepravy lidí v nejnižší, turistické třídě je však doženou jen stěží. Stále více proto v letadlech zavádějí novou "střední" cestovní třídu, která je pro ně výnosnější.
Dopravci cílí na pasažéry, kteří jsou ochotni si připlatit za víc místa na palubě dlouhého letu, ale nechtějí utrácet horentní sumy za letenky do obchodní třídy. Aby získaly prostor pro zavádění nové kategorie míst, vyřazují sedadla z obchodní třídy. Zatímco sedadla v prémiové turistické třídě zabírají o zhruba 10 % víc prostoru než ta "nízkonákladová", obchodní třída vyžaduje i několikanásobně víc prostoru na jedno místo.
Podle zástupců německé Lufthansy tak prémiová turistická třída generuje o třetinu vyšší zisk než turistická (v přepočtu na plochu letadla) a o 6 % vyšší zisk než obchodní. Lufthansa už má prémiovou turistickou třídu na všech svých letech na dlouhé vzdálenosti a zvažuje její další rozšiřování na úkor obchodní třídy.
Novou cestovní třídu zavádí u svých širokotrupých letadle také trojice největších amerických aerolinek American, Delta a United. Letecká společnost Emirates ji letos nabídla ve svých strojích Airbus A380 a chystá se ji zavést také u boeingů z řady 777X. V příštím roce chce začít nabízet letenky v prémiové turistické třídě také finský dopravce Finnair, a to ve všech svých 27 širokotrupých letadlech.

* 13. 11. 2021 Pohled na rozmrazování letadel

S příchodem zimy letiště opráší své odmrazovací zařízení a jsou připraveni na další období chladu, sněhu a ledu. I když může být automobil bezpečně provozován částečně pokrytý ledem nebo sněhem, musí být letadlo zcela bez kontaminace, aby byl zajištěn bezpečný let. Víte jak oranžová nebo zelená kapalina stříkaná na letadlo skutečně funguje?
Odmrazovače jsou tam, aby zajistily, že na kritických površích letadla nebude zmrzlá kontaminace, ať už je to mráz, led nebo sníh. Speciální automobily, které se používají, přepravují asi 2 000 galonů odmrazovací kapaliny a jsou vybaveny hydraulickým zvedání kabiny odmrazovače, čerpadly a ohřívači, které umožňují odmrazovačům plnit úkol odstraňování veškerého zmrzlého materiálu z letadla, od náběžných hran křídel po vrchol ocasu.

Jaký druh školení odmrazovači absolvují?
Ve Spojených státech FAA reguluje a schvaluje postupy a zásady odmrazování každé letecké společnosti. Odmrazovači jsou zase povinni být vyškoleni podle těchto standardů. Kromě toho bude běžně probíhat počítačový výcvik zaměřený na základy odmrazování: tekutinu, vybavení, letištní provoz, příslušné systémy letadel a identifikaci letadel, mimo jiné. Vše, po čem obvykle následuje školení na pracovišti s konkrétními kamiony, infrastrukturou atd. U jednotlivých poskytovatelů odmrazování. Celkově vzato může trénink, aby mu bylo dovoleno samostatně ovládat rozmrazovací vůz, trvat přibližně měsíc.

Co znamenají různé barvy rozmrazovací kapaliny?
Drtivá většina rozmrazování po celém světě se provádí pomocí dvou typů tekutin: typu I a typu IV, které se primárně skládají z propylenglykolu. Typ I je oranžová nebo načervenalá kapalina používaná k aktivnímu odmrazování letadla roztavením a odstraněním kontaminace. Zahřáté na 82 stupňů Celsia (180 stupňů Fahrenheita) a smíchané s vodou snižují chemické vlastnosti glykolu bod tuhnutí vody, zatímco teplo a vysoký tlak mohou roztavit a odstranit kontaminaci. Typ IV, jasně zelená kapalina, kterou uvidíte letadla pokrytá při pojíždění, se často označuje jako protimrazová kapalina. Není smíchán s vodou a je mnohem silnější než typ I. Typ IV se lepí na letadlo a používá se během aktivního sněžení nebo srážek, aby se zabránilo hromadění dalšího ledu nebo sněhu. Může poskytnout dobu zdržení až 45 minut.
Kdy musí být letadlo odstaveno?
FAA propaguje to, čemu říkají "Koncept čistého letadla". Žádné letadlo dopravce nesmí vzlétnout se zmrzlou kontaminací. To je důvod, proč byste mohli sedět v letadle, když vychází slunce, s teplotou dokonce o jeden nebo dva stupně nad bodem mrazu, a přesto musíte odmrazovat. Pokud je vrstva námrazy z nočního mrazu, uslyšíte kapitána, že se před odletem bude rozmrazovat. Jednou důležitou poznámkou však je, že odpovědnost za požadavek na odmrazování - či nikoli - leží na kapitánovi, takže zatímco rozmrazovací posádky mohou poskytnout svou službu kdykoliv, je to jeho konečné rozhodnutí.

Na jaké věci si odmrazovači musí dát pozor?
Být efektivní a efektivní při odmrazování vyžaduje pozornost k detailu. Počasí a typ znečištění jsou velkými faktory, neustále se měnící podmínky mají velký vliv na to, jak se provádějí rozmrazovací operace. Samotné letadlo také vždy vyžaduje zvláštní pozornost; na mnoha letištích, zejména na těch se speciálními oblastmi speciálně určenými k odmrazování, na rozdíl od odmrazování brány, je celý proces prováděn s běžícími motory. Vzhledem k tomu, jak blízko se odmrazovače a jejich vozidla dostanou k letadlu (občas až 3 až 5 stop / 1-2 metry), je velmi důležité si uvědomit, že motory a APU běží a pohybují se také ovládací plochy na letadle.

Co je věc, kterou by cestující měl vědět o odmrazování?
Ve skutečnosti jde o bezpečnost. Někdy můžete mít zpoždění u zavazadel, cateringu, čištění kabin a podobně a myslíte si, že odmrazování "by nemělo trvat tak dlouho". Nemyslete na odmrazování stejným způsobem. Bez rozmrazování letadla mohou havarovat. Zní to extrémně, ale existuje řada hlášení o nehodách, které to snadno potvrzují. Vyškolené posádky, pokud jde o viditelné stopy kontaminace, vás bezpečně dopraví z místa na místo. A pokud náhodou uvidíte za vaším oknem rozmrazovací posádku, mávněte jim mávnutím nebo palcem nahoru, ocení to.
30. září 2021 podepsal nástupce společnosti Alitalia ITA s Airbusem memorandum o porozumění (MoU) ohledně nákupu 28 nových letadel, včetně 11 letadel A321neo Family, 10 letadel A330 a sedmi letadel A220. Do té doby se nový italský dopravce také dohodl s Air Lease Corporation (ACL) na pronájmu 31 letadel, včetně 15 letadel A220, devíti letadel A321neo, pěti letadel A330-900 a dvou letadel A320neo. Nový národní dopravce očekává, že po dohodě s Airbusem obdrží první dodávku letadla již v prvním čtvrtletí roku 2022, zatímco dodávky letadel pronajatých ACL by měly začít ve druhé polovině roku 2022.

(autorský článek Iana Petchenika volně přeložil WOM)

* 8. 11. 2021 Trápící se ČSA chtějí nové airbusy

Přežití skoro staleté firmy přitom není jisté. Vedení bez dvou let stoletých Českých aerolinií (ČSA) chce už do Vánoc předložit plán na reorganizaci společnosti. Zda se však bývalá státní aerolinka dožije úctyhodné stovky, rozhodnou až věřitelé. Už nyní přitom firma vyjednává s výrobcem letadel Airbus o pořízení nových strojů. Tuto zprávu potvrdil Roman Vik, generální ředitel a částečný vlastník Smartwings Group, do níž ČSA spadají. "České aerolinie už začaly vyjednávat s Airbusem o podmínkách a já pevně věřím, že v rámci procesu reorganizace se dokončí i úspěšné dojednání nových smluv," řekl Vik.
Původní objednávku, kterou měly ČSA u Airbusu na čtyři letadla A220-300 a tři A321XLR, přitom dopravce letos v srpnu zrušil. Novými stroji chtěla aerolinka nahradit turbovrtulová ATR a obnovit některé dálkové linky. Ustoupit od záměru však musela kvůli problémům způsobeným pandemií a v důsledku insolvence, do níž České aerolinie spadly před tři čtvrtě rokem.

* 15. 11. 2021 CHINA EASTERN opět vozí do česka zdravotní CARGO

CHINA EASTERN nasadila na svůj první CARGO podzimní let A330-343 s livrejí "SHANGHAI DISNEY RESORT". Protože je objednáno opět několik letů z Číny se zdravotním materiálem, je možné, že se u nás ještě několikrát objeví. Dnes byla silná mlha a slunce žádné.

* 17. 11. 2021 Emirates do roku 2022 vrátí do provozu 60 Airbusů A380

Vlajkový dopravce Spojených arabských emirátů vlastní největší světovou flotilu největších osobních letadel na světě, která čítá 118 ks A380. Zprávu o návratu obra oznámil předseda a generální ředitel Emirates Sheikh Ahmed bin Saeed v rozhovoru pro The National News.
Dosud je v provozu 47 ks A380 společnosti Emirates a letecká společnost nedávno poslala některá ze svých superjumb do výslužby - i recyklace. Dřívější plány počítaly s odblokováním celé flotily A380 do konce roku, ale zdá se, že záměr se od té doby změnil. Nedávno letecká společnost také oznámila plán zavést prémiovou ekonomickou třídu na některých svých A380 jako součást většího úsilí o dodatečné vybavení.

* 20. 11. 2021 Dnes těsně před západem slunce navštívila PRG dvě zajímavá letadla


* 22. 11. 2021 Premiéra B787-9 LOT v PRG

Dnes se poprvé v PRG ukázal B787-9 Dreamliner LOT. Letouny LOT nahradily lety společnosti LUKE Air pro ČEDOK.

* 24. 11. 2021 Premiéra společnosti flynas v PRG

Dnes se poprvé v PRG ukázal Airbus A320-251N společnosti Flynas HZ-NS42. Flynas, dříve Nas Air, je vnitrostátní a mezinárodní nízkonákladová letecká společnost se sídlem v Saúdské Arábii. Sídlo společnosti se nachází v Rijádu.

* 29. 11. 2021 LOT dnes poprvé v PRG nasadila svůj logojet

Letecká společnost LOT na svých třech letech pro cestovní kancelář ČEDOK nasadila poprvé do PRG svůj B787-9 logojet.

* 30. 11. 2021 Cebu Pacific mají svůj první A330-900

Letecká společnost Cebu Pacific převzala od Airbusu první letoun Airbus A330-900. Zatím žádný jiný dopravce se neodhodlal vtěsnat do jednoho letadla tolik lidí jako filipínské aerolinky. Letadlo, které někteří dopravci obsazují i méně než 300 sedačkami, převzaly aerolinky ve verzi s jedinou třídou: ekonomickou. Celkem se do letadla vejde 459 cestujících.
Dopravce tak pokoří rekord v počtu míst ve větším letadle z řady A330neo: indonéský Lion Air ho využívá pro až 440 cestujících. Většina dopravců letadlo používá ve verzi pro zhruba 300 lidí, nejméně míst má ve stejně velkém letadle Delta Air Lines: 281. Cebu Pacific ho nasadí na linky z Filipín po Asii a do Austrálie, objednáno jich má celkem 16. Dopravce oznámil, že se stane nejzelenější aerolinkou v regionu. Aktuálně létá s 43 letadly A320 a sedmi A330neo. Ty létají v konfiguraci pro 436 cestujících. Letadla pohání motory Rolls-Royce Trent 7000. Oproti předchozí generaci má A330neo o čtvrtinu nižší spotřebu.

* 8. 12. 2021 EASA vydala varování špatné ochrany před bleskem u 13 letadel A350

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) vydala předběžné varování před možnými bezpečnostními riziky ochrany před bleskem, která možná nebyla správně nainstalována na řadě širokotrupých letadel Airbus A350.
Evropský regulátor v dokumentu trval na provozovatelích proudových letadel s výrobními čísly výrobce (MSN) 0124, 0211, 0224, 0237, 0251, 0385, 0407, 0421, 0044, 0060, 0061, 02982, graduální a postupné revize a také případné nutné opravy HECF. Podle navrhované směrnice o zachování letové způsobilosti (AD) mohla být těžká měděná fólie (HECF), která se používá k bezpečnému rozptýlení úderů blesku v případě potřeby, nesprávně instalována na kryty křídel 13 letadel Airbus A350-941 a A350-1014. "Bylo zjištěno, že kvůli problému s kvalitou výroby nemusely být záplaty Heavy Expanded Copper Foil (HECF) nainstalovány na všech požadovaných místech WLC a WUC," píše se v EASA AD.
Úřad vysvětlil, že pokud není problém zjištěn včas, pak "v kombinaci s již existující nezjištěnou nesprávnou instalací sousedního spojovacího prvku a souvisejícího uzávěru matice" by to mohlo vytvořit "zdroj vznícení pro palivové páry uvnitř palivových nádrží, což by v případě zásahu blesku vysoké intenzity v oblasti mohlo mít za následek vznícení směsi paliva se vzduchem v postižené palivové nádrži a následnou ztrátu letounu," píše se v AD.

* 9. 12. 2021 Letiště Praha překonalo hranici 4 milionů cestujících

Letištěm Praha prošel v úterý 7. 12. 2021 v podvečer letošní čtyřmiliontý cestující. Oznámil to na twitteru šéf letiště Jiří Pos. Statistika tak překonala jeho očekávání ze září. "Pro letošek budeme rádi, když dosáhneme 3,8 milionu," uvedl tehdy krátce po svém nástupu. Při porovnání s letní provozní sezónou 2019, která byla poslední před koronavirovou krizí, jde ale stále o propad o více než 70 %.
Během zimního letového řádu, který vstoupil v platnost v neděli 31. října, má letiště přímé spojení do 92 destinací, včetně exotických zemí jako je Keňa, Mexiko nebo Dominikánská republika. Pro srovnání, poslední předcovidový zimní letový řád z podzimu 2019 obsahoval 121 destinací.
Letiště podle Pose pracuje pro příští rok se třemi verzemi finančního plánu. Pesimistická varianta počítá s 3,6 milionu odbavených cestujících, neutrální s pěti miliony a optimistická s 8,6 milionu cestujících. Rekordním byl pro letiště rok 2019, kdy jeho branami prošlo 17,8 milionu cestujících.

* 11. 12. 2021 American Airlines se do Prahy zatím nevrátí

Letecká společnost American Airlines neobnoví příští rok spojení mezi Prahou a Filadelfií. Důvodem je zpoždění v přebírání nových letadel Boeing 787 Dreamliner, kvůli kterému nemá dopravce dostatek dálkových strojů.
Dodávky Dreamlinerů jsou kvůli problémům s kvalitou výrazně zpožděny, Boeing téměř rok nedodal žádná nová letadla. American Airlines čekají na třináct Dreamlinerů, které už měly být dodány. Delta Air Lines a United Airlines zatím se spojením do Prahy od konce května počítají.

* 12. 12. 2021 Airbus A380 British Airways při přistání nassál do motoru ptáka

Airbus A380 British Airways při přistání na letišti Adolfa Suáreze Madrid - Barajas (MAD) nassál do motoru ptáka. K incidentu došlo 28. listopadu 2021. Letoun registrovaný jako G-XLEF prováděl let č. BA462 mezi londýnským letištěm Heathrow (LHR) a MAD. Jak ukazují data Radarboxu, od časného rána 29. listopadu 2021 samotné letadlo zůstává uzemněno v Madridu. Cestujícím se nic nestalo.
Stejný Airbus A380 British Airways registrovaný jako G-XLEF měl 13. března 2016 zvláštní závadu. Na trase z mezinárodního letiště Johannesburg OR Tambo (JNB) do LHR došlo k úniku vody na horní palubě. Voda odkapávala na spodní hlavní palubu, namáčela tam cestující a hromadila se na podlaze. Podle Aviation Herald letoun přistál normálně a nedošlo k žádnému vážnému zranění, kromě poškození věcí cestujících.

* 13. 12. 2021 Dnes byl dokončen poslední Airbus A380

Poslední vyrobený A380 registrovaný jako (F-WWDD), A6-EVS, dokončil 13. 12. 2021 svůj poslední testovací let v německém Hamburku. U příležitosti svého posledního zkušebního letu nakreslil na obloze srdce. Letoun se sériovým číslem výrobce (MSN) 272 bude dodán společnosti Emirates do konce prosince 2021. V současnosti má Emirates ve své flotile celkem 120 Airbusů A380. Celkem bude mít koncem roku tedy 121ks A380, když v minulosti už vyřadily 2 ks.

* 18. 12. 2021 Australský QANTAS se orientuje na Airbus

Australská letecká společnost Qantas se rozhodla v budoucnu na vnitrostátní lety nasazovat letadla od Airbusu. Jedné z nejstarších leteckých společností dodá Airbus až 134 letadel A320neo a A220 pro zejména vnitrostátní lety. Se započítáním objednávky pro dceřinou společnost Qantasu Jetstar bude mít australský dopravce objednáno u Airbusu až 299 letadel. "Po finalizaci objednávky půjde o největší zakázku v historii australského letectví," uvedl dopravce na svých stránkách.
Qantas pojmenoval nákup letadel jako Project Winton. Název je odvozen od města v Queenslandu, kde Qantas před 101 lety vznikl. "Je to dlouhodobý plán, který přinese postupnou proměnu naší flotily. Je to i jasný důkaz naší důvěry v budoucnost létání," řekl šéf Qantas Alan Joyce. Očekává, že ceny letadel rychle porostou, proto se rozhodl pro nákup ještě v době, kdy se létání nevrátilo na úroveň před pandemií.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 27. 10. 2021 Rusko ruší program Rysachok

Rysachok byl program na vývoj lehkého dvoumotorového turbovrtulového letounu, který mohl přepravovat až 10 cestujících. Vývoj začal v roce 2007 a první prototyp letadla uskutečnil svůj první let v roce 2010. Zpočátku Progress oznámil plány na výrobu nejméně 350 letadel a také na vývoj dalších protažených variant. Byly však vyrobeny pouze tři prototypy Rysachok. Nyní je s tím konec.

* 10. 11. 2021 RAF se dohodly s USA o další podpoře svých sledovacích letadel Airseeker

Platnost dohody měla vypršet v roce 2025, ale s jejím prodloužením, nyní poběží až do roku 2035, kdy bude Spojené království vyřazovat tyto letouny z provozu.
RC-135W Rivet Joint, také známý jako Airseeker, je specializované letadlo pro elektronické sledování, které se nasazuje ve všech scénách na strategické a taktické mise, včetně na Středním východě na mise proti Islámskému státu. Letadlo funguje pomocí senzorů k detekci, identifikaci a geolokaci signálů v celém elektromagnetickém spektru.

* 11. 11. 2021 Hermeus odhalil prototyp hypersonického letadla

Americký startup Hermeus, jehož cílem je postavit první hypersonické dopravní letadlo na světě, odhalil prototyp letounu Quarterhorse v měřítku 1:1. Během prezentace byl jeho motor spuštěn na plné přídavné spalování, což potvrdilo Hermeusovo tvrzení, že letadlo je "mnohem víc než jen ukázkový kus".
Společnost, která přiznala, že prototyp Qarterhorse je statický, neupřesnila, k čemu bude sloužit. Soudě podle jeho životní velikosti se však s největší pravděpodobností jedná o bezpilotní technologický demonstrátor.
Hermeus říká, že jeho letadlo bude létat rychleji než Mach 5, neboli pětinásobek rychlosti zvuku. Normální proudové motory nemohou dosáhnout takových rychlostí, což vyžaduje vývoj nového druhu motoru, jako je náporový nebo scramjet. Náporové a scramjety však nefungují při nízkých rychlostech. Hypersonické letadlo tedy musí využívat buď kombinaci motorů, nebo hybridní motor s různými režimy provozu pro různé rychlosti.
Nízkorychlostní část motoru Hermeus je založena na proudovém motoru General Electric J85, který se používá na mnoha malých letadlech, včetně stíhačky Northrop F-5 a cvičného T-38 Talon. Společnost odhalila, že již byly provedeny první testy nových náporových prototypových motorů.

* 22. 11. 2021 Aircraft Industries se pouští do vývoje plovákové verze letadla L410 NG

Společnost Aircraft Industries zahájí v Kunovicích vývoj plovákové verze letounu L410 NG. Na dodávce jednoho letounu s označením L410 NG Seawader se dnes na veletrhu Dubai Airshow dohodla se společností AIR-TEC Global. Hodnota kontraktu dosáhne 10 milionů dolarů (cca 225 milionů Kč). Letoun L410 NG Seawader bude umět přistát na vodě i na souši. Plováky typu "amfibie" budou opatřeny zatahovacím kolovým podvozkem, což umožní vzlétnout z pozemního letiště a vybrat si mezi přistáním na vodní hladině či letištní dráze.
Aircraft Industries s letounem L410 NG Seawader míří podle tiskové zprávy do nového "segmentu trhu regionální letecké dopravy". Má zaplnit mezeru mezi klasickými letadly při přepravě cestujících a nákladu v regionech, které nemají dostatečně rozvinutou sít letišť, ale velké množství vhodných vodních ploch. "S letounem Seawader otevíráme novou kapitolu využití L410 NG. Budeme prodávat v pro nás zcela novém segmentu trhu. Nastartujeme obchodní kampaně v Indonésii, na Filipínách, v Africe, na ostrovech Karibiku, Maledivách i v Evropě. Příležitosti se rýsují po celém světě," uvedl člen představenstva Timur Azernyj, který vedl firemní tým Aircraft Industries na Dubai Airshow. Podle něj se obchodní příležitosti v Evropě rýsují zejména v Řecku a Skandinávii.
AIR-TEC Global je největším komerčním provozovatelem letounů L410. Verzi L410 Seawader bude AIR-TEC Global provozovat na Mauriciu. "Na Dubai Airshow jsme zabodovali. Získali jsme zákazníka již před vývojovou fází projektu, což svědčí jak o ekonomické návratnosti verze Seawaderu, tak o budoucím potenciálu dodávek do celého světa," uvedl Tomáš Novák, obchodní ředitel Aircraft Industries. Vývoj plovákové verze letounu L410 NG Seawader odstartuje v Kunovicích začátkem příštího roku. Dokončení certifikace firma předpokládá v roce 2025. Na palubu letounu se vejde 17 cestujících.
Můžeme očekávat renesanci hydroplánu?
Myšlenka přeměny Lockheed C-130 Hercules na hydroplán je téměř stejně stará jako samotné letadlo. První návrh byl vydán v šedesátých letech minulého století a přetvořil Hercules jako létající člun. Později se tyto myšlenky začaly soustředit na přidání plováků do letadla, což vyvolalo mnoho neobvyklých návrhů. Žádný z nich však nedosáhl úspěchu.
V září 2021 americké velitelství zvláštních operací amerického letectva (AFSOC) oznámilo svůj záměr postavit verzi Hercules, která obsahovala plováky. Je ostuda, jak vyplývá z tiskové zprávy AFSOC , že tak všestranné letadlo stále nedokáže přistát na vodě, která tvoří 71% povrchu planety. Národní strategické cíle se začaly více zaměřovat na pobřežní regiony. Bylo by tedy logické mít možnost rychlého nasazení.
Hercules, který bude upraven, je MC-130J, verze určená pro transport, záchranu a zásobování vojáků speciálních operací. Pokud by bylo možné letoun použít novým způsobem, schopnosti AFSOC by se výrazně zvýšily. Drak letounu lze navíc upravit pro jakýkoli účel, takže jej lze objednat i jinými službami a použít k jiným úkolům.
AFSOC poprvé zahrnul vývoj hydroplánu na seznam zakázek na jaře 2021 a projekt potvrdil v září. Bylo také oznámeno, že díky aktivnímu využívání nejnovějších technologií digitálního designu bude letadlo připraveno k letu do konce roku 2022, což je rekordní doba. Masová výroba bude pravděpodobně následovat krátce poté.
Možná, že se američané probudili a reagují na Čínu, v červenci 2020 totiž testovala letecká společnost Aviation Industry Corporation of China (AVIC) letoun AG600 Kunong, hydroplán, který by podle společnosti byl skvělým doplňkem mnoha záchranných a hasičských prací.
Také Rusko se činí: A-40 je největší hydroplán s tryskovým pohonem, jaký kdy byl postaven. Je také o něco větší než AG600 a podstatně těžší. Byl navržen v 80. letech 20. století v Sovětském svazu konstrukční kanceláří Beriev, který se měl stát mistrovským dílem společnosti a nástupcem dlouhé řady létajících člunů Beriev.
Když zapátráme v paměti, tak v začátku minulého století se v USA vyvíjely docela úspěšné létající čluny. Pak se od této kategorie letecký průmysl USA zcela odvrátil.

* 28. 11. 2021 Rolls-Royce dodal tisící motor Trent XWB-84

Významného milníku dosáhl tento týden Rolls-Royce dodávkou tisícího motoru Trent XWB-84 pro Airbus A350-900. Motor, který je dnes nejúspěšnějším velkým leteckým motorem, vstoupil do komerční služby v roce 2015 s inaugurací typu A350-900. U leteckých společností je podle serveru ch-aviation ve službě 384 letadel A350-900, tj 768 motorů.

* 2. 12. 2021 Problém laku u A350 se rozšiřuje

Když letos v létě Qatar Airways odstavily část letadel Airbus A350 kvůli problémům s lakem, zdálo se to původně jako součást obchodní taktiky pro vyjednávání s výrobcem letadel o možné slevě či redukci kontraktu. S odstupem času se ale ukazuje, že katarský dopravce není jediný, který si na kvalitu laku nejnovější generace dálkových letounů stěžuje.
Agentura Reuters uvedla, že na podobný problém si stěžovali i další zákazníci, například Finnair, Air France, Etihad Airways, Lufthansa a Cathay Pacific. Na rozdíl od Qatar Airways, které kvůli tomu nechaly na zemi 20 z 50 letadel, ale s letouny dál létají.

* 4. 12. 2021 Pratt & Whitney aktualizuje motor pro A320neo

Americký výrobce letectví a kosmonautiky Pratt & Whitney představil svůj nově aktualizovaný motor GFT Advantage se sníženou spotřebou paliva a emisemi. Očekává se, že motor GFT Advantage bude k dispozici pro letadla rodiny Airbus A320neo v lednu 2024.
Nová konfigurace motoru snižuje spotřebu paliva a emise CO2 o 17 % ve srovnání se starší generací motorů GFT. To odpovídá dalšímu 1% snížení spotřeby paliva ve srovnání se současnou konfigurací GTF. Kromě toho lze motor používat se 100% udržitelným leteckým palivem (SAF). Motory současné generace jsou certifikovány pouze pro provoz s 50% SAF.
GFT Advantage bude zaměnitelný s motory GFT starší generace, které již pohánějí letadla Airbus A320neo.

* 5. 12. 2021 Ruské firmy Suchoj a MiG budou sloučeny

Dva z nejznámějších ruských výrobců letadel, Suchoj a MiG, se podle tiskové zprávy společnosti sloučí do jedné společnosti pod vedením United Aircraft Corporation (UAC). Rozhodnutí bylo přijato na posledním zasedání ředitelství UAC dne 30. listopadu 2021, podle tiskové zprávy UAC. O plném rozsahu reorganizace společností se rozhodne na příštím zasedání v lednu 2022.
Suchoj i MiG (dříve známý jako Mikojan nebo Mikojan a Gurevič) byly založeny ve 30. letech 20. století jako konstrukční kanceláře pojmenované po svých hlavních inženýrech - Pavlu Suchoji, Artemij Mikojanovi a Michailu Gureviči. Po pádu Sovětského svazu byly nakonec reorganizovány na samostatné společnosti.

* 8. 12. 2021 Airbus dokončuje montáž draku letadla A321XLR

Letoun se vyrábí ve finálním montážním závodě společnosti v Hamburku. Trup, ocasní plocha a křídla prototypu jsou již snýtovány a instalována je také většina vnitřních součástí včetně palivových nádrží, hydraulických systémů a systémů kabiny.
Letoun již prošel tlakovým testováním a testy kabinových systémů a nyní míří do další montážní stanice, kde proběhnou závěrečné pozemní testy. Prototyp A321XLR stále postrádá motory, zatahovací mechanismus podvozku a některé vnitřní vybavení, ale tyto komponenty budou přidány na poslední montážní stanici.
Airbus A321XLR je varianta A321LR , upravená pro ještě delší dolet. Podle společnosti bude nový letoun schopen urazit 4 700 námořních mil (přes 8 700 kilometrů) oproti 4 000 námořním mil (7 400 kilometrů) A321LR. Airbus si klade za cíl provést první let XLR v roce 2022 a zahájit sériovou výrobu letadla v roce 2023.

* 14. 12. 2021 Austrálie po 60 letech obnoví výrobu létajícího člunu Albatros

Australská společnost Amphibian Aerospace Industries (AAI) zahájí modernizační program pro G-111, civilní verzi Grumman HU-16 Albatross, létající člun z 50. a 60. let 20. Století. "Globální trh pro Albatros G-111T je obrovský a ve své třídě má monopol. Nesoutěží s většími osobními letadly, místo toho je doplňuje, a proto je to perfektní platforma pro stavbu v Austrálii a oživení naší suverénní kapacity výroby letadel," cituje společnost Khoa Hoang, předseda AAI, v tiskové zprávě.
HU-16 Albatross létající člun byl navržen firmou Grumman pro americkou armádu a vyráběn v letech 1949-1961. Po vyřazení z armády v 80. letech bylo mnoho letadel konvertováno na civilní variantu, G-111.
AAI hodlá vyrábět modernizovanou variantu G-111. Podle společnosti bude obsahovat novou digitální avioniku a turbovrtulové motory Pratt & Whitney Canada PT6A-67F, které nahradí původní hvězdicové pístové motory Wright R-1820-76A Cyclone 9. AAI dnes vlastní typové certifikáty FAA pro HU-16 i G-111 a získala výkresy pro tento letoun. Nakupuje nástroje pro výrobu a kompletuje tým inženýrů. Podle Australian Aviation plánuje AAI získat certifikát pro modernizovaný letoun od australského úřadu pro bezpečnost civilního letectví do roku 2023 a zahájit sériovou výrobu v roce 2025.

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 9. 11. 2021 kuriozní závada na záchodu Space X

Astronauti, kteří v neděli odletěli z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), si museli cestou domů nasadit pleny. V modulu společnosti SpaceX se porouchala toaleta.
Megan McArthurová, astronautka americké vesmírné agentury NASA, konstatovala, že situace "není zcela optimální", ale dá se zvládnout. Se svými třemi kolegy strávila v modulu 8 hodin, od uzavření poklopů až do pondělního ranního plánovaného přistání. Modul SpaceX je certifikován na maximálně 210 denní nepřetržitý pobyt ve vesmíru, přičemž k dnešnímu dni v něm posádka pobývá již 196. den. Na ISS po jejich odletu zůstali jeden americký astronaut a dva ruští kosmonauté.
8. 11. 2021 ve vodách poblíž Floridy přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Čtyři astronauté se na Zemi vrátili po 200 dnech strávených na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.
Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka "Crew 3", jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.
Společnost SpaceX tak úspěšně vyslala na ISS a dostala zpět již třetí lidskou posádku ve svých lodích Crew Dragon, které na oběžnou dráhu vynáší raketa Falcon 9.
Ukončená mise nesla označení "Crew 2", protože se jednalo o druhý provozní let po zkušebním startu z loňského roku. Tím USA přerušili devítiletou mezeru, během níž nebyli schopny vyslat posádku na ISS ve svých lodích a museli se spoléhat na ruský vesmírný program Sojuz.

_________________________________________________ Víte že? __________

* 10. 11. 2021 že společnosti začínají uvažovat o návratu A380 do provozu?

QANTAS
Jak jsme upozorňovali v minulém čísle IB173 letadlo Airbus A380-842, registrované jako VH-OQB, se má stát prvním z deseti superjumb Qantas, které se v nadcházejících týdnech vrátí ze skladu do aktivní služby, uvedla letecká společnost pro místní média 5. října 2021. Podle Planespotters.com, letadlo s názvem "Hudson Fysh", je v současné době uloženo na letišti v Drážďanech (DRS) v Německu, kde je od srpna 2021 uzemněno.
Australští letečtí nadšenci se dočkali reaktivovaného superjumba na letišti v Sydney (SYD) když tam dne 8. 11. 2021 přilétlo z Drážďan. Než ho však Qantas Airways vrátí do služby pro cestující, bude muset věnovat několik dalších týdnů povinným kontrolám letadla a údržbě. Mezitím bude muset dopravce také provádět přeškolení personálu pro členy posádek i palubních průvodčích, kteří budou provozovat dálkové lety.
Dvě A380 obnoví lety do Los Angeles (LAX) od 1. dubna 2022 a další tři A380 se vrátí do provozu do listopadu 2022.

QATAR
Qatar Airways plánuje přivést zpět alespoň pět ze svých 10 A380, aby zmírnil nedostatek kapacity způsobený uzemněním jejích letadel A350 kvůli problému s degradací povrchu. Zatímco superjumbo může být oblíbené u mnoha pozorovatelů letadel a leteckých fanoušků po celém světě, Qatar Airways však nejsou nadšené, že musely vrátit A380.
"Nedávné zastavení flotily 19ks Qatar Airways A350 nám nedalo jinou možnost, než dočasně vrátit část naší flotily A380 zpět na klíčové zimní trasy," řekl generální ředitel Akbar Al Baker, "ale Airbus A380 se nevrátí natrvalo do flotily Qatar Airways," prohlásil generální ředitel.
Letecká společnost se sídlem v Dauhá ukončila svou flotilu A380 před 18 měsíci. 2. 11. 2021 se jeho první A380 vznesl na oblohu ke krátkému přeletu před jeho návratem do provozu.

* 17. 11. 2021 že byl prodán první bizjet Airbus ACJ TwoTwenty

Kabir Mulchandani, zakladatel a generální ředitel společnosti FIVE Holdings, se stal prvním soukromým zákazníkem business jetu Airbus ACJ TwoTwenty. Podle Airbusu se cena tryskáče pohybuje mezi 75-80 miliony dolarů.
Airbus TwoTwenty je nejnovější letadlo v řadě Airbus Corporate Jets (ACJ). Vychází z úspěšného dopravního letadla A220, původně navrženého jako Bombardier CSeries. Ve srovnání s běžnou osobní verzí A220 má TwoTwenty výrazně zvýšený dolet (5 650 námořních mil / 10 464 kilometrů), vyšší dostup a řadu interiérů, které zahrnují možnosti pro konferenční místnosti, salonky a ložnice. Letoun pojme až 18 cestujících a je nejmenším v řadě firemních letadel Airbus. Je však mnohem větší než modely nabízené většinou výrobců business jetů, jako jsou Embraer, Dassault, Bombardier, Cessna nebo Gulfstream.
TwoTwenty byla uvedena na trh v říjnu 2020. Dle údajů Airbusu bylo zatím objednáno šest proudových letadel tohoto typu. Všech šest si pravděpodobně objednal Comlux a některé z nich budou nakonec prodány soukromým zákazníkům.

* 19. 11. 2021 že byla vysoutěžena zakázka na žel. Stanici Dlouhá Míle

Komise Správy železnic vyhodnotila velký tendr na projekt novostavby trati z Prahy Ruzyně na Letiště Václava Havla. Zakázka míří ke konsorciu firem AFRY CZ a švédské AF-Infrastructure, které přišlo s nejnižší cenou a vyhrálo i celkové hodnocení. Předmětem tendru je dokumentace pro stavební povolení. Předpokládaná cena činila 119 milionů, sdružení s AFRY CZ v čele přišlo s cenou 109,901 milionu.
Samotná stavba by měla začít v roce 2024, hotovo by mělo být o čtyři roky později. Úsek začíná za stanicí Praha-Ruzyně mimoúrovňovým rozpletem směrů na Kladno a na letiště. Součástí nové tratě je i přestupní terminál Dlouhá Míle. V této lokalitě je v plánu hned několik důležitých dopravních staveb. Zatímco Správa železnic bude investorem železniční trati, včetně terminálu a parkoviště P+R pro přibližně 1 050 aut, město Praha zde na své náklady vybuduje dalších 950 parkovacích míst. Navíc tudy hlavní město plánuje vést i tramvajovou trať Dědinská - Terminál 3.

Na úsek tratě od Dlouhé Míle naváže na letišti samostatná stavba železniční stanice Praha-Letiště Václava Havla. Zakázku na její vyprojektování získal už v polovině letošního srpna Metroprojekt Praha. Hodnota zakázky je 94 milionů. Zprovoznění železničního spojení na Letiště Václava Havla Praha se předpokládá mezi lety 2028 a 2029. Nejnáročnější přípravu i stavbu si vyžádá úsek Výstaviště - Veleslavín, který povede tunelem.

* že si můžete koupit neletuschopný letoun SSJ100

Pan Tarantík, nebo některá muzea by měly zbystřit svůj sluch. Ruská aukční síň RAD umístila havarované letadlo na inzertní webovou stránku v naději, že prodá toto havarované letadlo, které již není letuschopné. Letadlo - Suchoj SSJ100, registrované jako RA-89011 - patřilo Yakutia Airlines. Podle Planespotters.net bylo dodáno v roce 2012, ačkoli inzerát jej uvádí jako "vyrobeno v roce 2008".
V říjnu 2018 došlo během přistání tohoto letadla na letišti v Jakutsku (YKS) k vybočení z dráhy, což vedlo ke zhroucení podvozku. Pozdější vyšetřování ukázalo, že na vině byla nesprávná data ATC. Vyšetřování nehody dospělo k závěru, že hlavní příčinou incidentu bylo sdělení "nesprávného brzdného koeficientu" letové posádce. Jakutské řízení letového provozu. Několik cestujících bylo hospitalizováno s lehkými zraněními. Ruský zpravodajský web o letectví Aviation21.ru uvádí, že letoun měl v okamžiku nárazu do betonové konstrukce na konci dráhy vertikální zrychlení 4,39 G. Podle Aviation Safety Network vyšetřování odhalilo značné poškození trupu a podvozku letadla a také únik paliva. Letoun byl považován za neopravitelný a musel být odepsán.
Uvedená cena je 77 248 334 ruských rublů, tedy lehce přes 1 milion dolarů. Místo je označeno jako Jakutsk a nejsou poskytovány žádné informace o přepravě.

* 24. 11. 2021 že fotbalové fanoušky Feynoordu Rotterdam vezl do Prahy VIP pilot

Pražské Letiště Václava Havla dnes zažilo doslova královskou, i když velmi krátkou a nijak ohlášenou návštěvu. V kokpitu Boeingu 737-800 společnosti KLM na lince z Amsterdamu byl nizozemský král Willem-Alexander. Ten má u dopravce vedlejší pracovní poměr jako druhý pilot.
Na let s králem na palubě upozornil nizozemský veřejnoprávní rozhlas Rijnmond. Krále si všimli fanoušci Feynoordu Rotterdam, kteří cestovali na fotbalový zápas se Slavií Praha. Vyfotili si ho při nástupu do letadla. Král dlouhodobě vystupuje jako fanoušek Ajaxu Amsterdam.
Šlo o odpolední let KL1355. O králově "vedlejšáku" se dlouho nevědělo, veřejnou se informace stala v roce 2017. Pro nizozemský list De Telegraaf tehdy uvedl, že pro něj jde o způsob, jak přemýšlet i o něčem jiném, než o královských povinnostech. Původně létal s Fokkerem 70, nyní na Boeingu 737-800. Licenci pilota má už od roku 1987, získal ji ve svých dvaceti letech.

* 30. 11. 2021 že ve státě Israel se dá také lyžovat?

Lyžařské středisko bych ve středomořském státě nehledal. A přesto: SKI RESORT Mt. HERMON - Golanské výšiny. Golanské výšiny aneb Golany. Nejvyšší pohoří v Izraeli, v minulosti známé jako Syrské výšiny, je oblast na severovýchodě Izraele mezi státy Izrael, Libanon, Jordánsko a Sýrie. Jedná se o sopečné pohoří s řetězcem vyhaslých vulkánů Har Bental, Har Avital a izolovaný kužel Har Perez na jihovýchodním okraji regionu. Nejvyšší hora Mt. Hermon (2814 m. n. m) je od vulkanické oblasti oddělena a tvoří samostatnou jednotku. Výšiny mají pro Izrael ten nejvyšší strategický význam. Zásobují Galilejské jezero a řeku Jordán vodou, která je v této suché oblasti žádanou surovinou. Golany zůstávají dodnes sporným územím mezi Izraelem a Sýrií. Dvě třetiny území jsou okupované Izraelem od šestidenní války z roku 1967.
Po anexi Golanských výšin Izraelem se mnoho arabských rodin rozhodlo opustit krajinu, čímž začalo osídlení židovským obyvatelstvem. Kromě židů a arabů zde žijí ještě drúzi. Je to kmen původních obyvatel Golan.
Na sever od Madžal Šarms vás cesta dopraví na jediné lyžařské středisko v Izraeli "Ski resort Mt. Hermon", které připomíná evropská střediska před 20 lety nejenom technickým zabezpečením, ale i oblečením lyžařů a snowboardistů. Jak říkají místní - Jeans style. Ve středisku je zřízená stanice horské záchranné služby, restaurace, půjčovna lyží a snowboardů a také lyžařská a snowboardová škola. Základní stanice je vybudována v nadmořské výšce 1600 m. n. m. a její vrchní stanice vede až do 2040 m. n. m. Je tady 14 upravovaných sjezdovek a na vrchol vás vyveze jeden z 8 vleků. Sezóna v lyžařském středisku Mt. Hermon trvá 2 - 3 měsíce.
Výše uvedený, malý vysvětlující článek vzniknul po příletu letounu společnosti 4X-ABT ISRAIR s reklamou na lyžování ve státu ISRAEL na trupu A320, který navštívil PRG. Doufám, že Vám byl článek přínosem. (pro IB174: WOM)

* 4. 12. 2021 že tento den začal převoz MiG-23 MF z LOM Praha do Kunovic?

V sobotu 4. prosince 2021 se dal po devatenácti letech stání v areálu LOM Praha v pražských Malešicích opět do pohybu nadzvuková stíhačka MiG-23MF. Konvoj Leteckého muzea Kunovice a přepravní společnosti Universal Transport by se měl vydat na cestu na Moravu přibližně v 12.30 hodin, konkrétně zadní branou, přes areál společnosti Skanska. "Vše bude záležet na tom, jak proběhne poslední fáze demontáže letadla a jeho nakládka v dopoledních hodinách," vysvětluje ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec. Převoz letounu je součástí dohody o výpůjčce stroje ze státního podniku LOM Praha do muzea v Kunovicích.

Následně "letecký" konvoj pojede přes ulice Polygrafická, Sazečská, Tiskařská a Průmyslová na Jižní spojku a přes Spořilov a ulici 5. května na dálnici D1, kterou opustí až na exitu 210. Odtud pak přes Slavkov a chřibské kopce zamíří do svého nového domova v Kunovicích. "Celou trasu měřící asi 285 km by měl konvoj zvládnout přibližně za čtyři a půl hodiny. Pokud půjde vše podle plánu, někdy o půl šesté bychom mohli být v Kunovicích. Skutečný čas příjezdu bude ovšem záviset na dopravní situaci v Praze a také na počasí během přepravy," dodává ředitel Universal Transportu Praha Burkhard Jung. Vykládka z přepravního nákladního vozidla se plánuje na neděli 5. prosince. Poté začnou kunovičtí muzejníci s kompletací letounu.

Stroj MiG-23MF s trupovým číslem 7184 bude prvním letounem v kunovickém muzeu, který patří do takzvané třetí generace stíhacích letounů. Zároveň bude také prvním s měnitelnou geometrií křídla. Podle Hrabala patřil stroj k důležitým článkům ve výzbroji někdejšího československého letectva. Zároveň by měl reprezentovat žateckou leteckou základnu, kde letoun byl u 11. stíhacího leteckého pluku. Stíhačka byla posledním MiG-23 verze MF dodaným do Československa, ze SSSR přilétl v prosinci 1979. Byl využíván na letištích v Bechyni, Českých Budějovicích a v Žatci v rámci 1. a 11. leteckého pluku, které patřily k jednotkám protivzdušné obrany státu. Po vyřazení letounu v létě 1994 byl od roku 1996 v majetku LOM Praha. Letadlo absolvovalo celkem 1375 přistání a nalétalo 927,5 hod.
Informace o sobotní demontáži nadzvukového stíhacího letounu s měnitelnou geometrií křídel MiG-23MF a zahájení jeho pozemního transportu z malešického areálu LOM PRAHA s. p. vyvolala veliký zájem. Covidová opatření však podniku LOM PRAHA nedovolila pozvat na tuto výjimečnou událost širokou veřejnost.
Přejeme kunovičním muzejníkům, aby se jim i nadále dařilo rozšiřovat jejich inventář a hlavně, aby se o exponáty pod širým nebem dobře starali.
Na sousední stojánce osiřel MiG-21F-13 trupové číslo 7711 (v. č. 660506). Tento stroj byl ČSLA vyřazen 31. 10. 1983 a pak předán k muzejním účelům.

* 7. 12. 2021 že Pták Břehouš vytvořil světový rekord v délce letu?

Z Aljašky bez mezipřistání až na Nový Zéland. Tento neuvěřitelný let předvedl Břehouš rudý, kterého můžete zahlédnout i v Česku. Je to nejdelší nepřerušovaný let ptáka, jaký kdy byl zaznamenán. Trasu dlouhou víc než 12 tisíc kilometrů překonal drobný pták s dlouhým zobákem i krkem a s téměř metrovým rozpětím křídlem za pouhých 11 dní.

Sledovaný Břehouš byl označen jako 4BBRW, což znamená, že dostal čtyři kroužky v barvách, jejichž názvy v angličtině začínají těmito písmeny - modré, červené a bílé. Na zádech měl pětigramový lokalizátor, který vědcům umožnil sledovat jeho trasu. Z aljašského pobřeží se 4BBRW vydal na zimoviště 16. září, v zátoce nedaleko Aucklandu se objevil o 11 dní později. Břehouši, kteří se v Česku vzácně vyskytují na Vysočině, váží 190 až 400 gramů, ale před tahem dokážou hmotnost zdvojnásobit. Let si přitom ulehčují scvrknutím vnitřních orgánů.
Rekordman 4BBRW zamířil z Aljašky k Aleutským ostrovům a pak nad Tichý oceán. Cestu patrně ztěžoval silný východní vítr, který čtyřčlenné hejno tlačil směrem k Austrálii. Satelit naměřil, že 4BBRW uletěl 12 854 km, po korekci vědci dospěli k závěru, že to bylo nejméně 12 200 km. Za dosud nejdelší nepřerušený ptačí let se považoval výkon z roku 2007, kdy pták urazil 11 680 km. Bez kompasu a satelitu
Odborník na migraci ptáků Jesse Conklin se domnívá, že břehouši mají představu o tom, nad jakým místem planety se nacházejí. "Neumíme to vysvětlit, ale máme dojem, že mají něco jako palubní mapu. Letí celé dny nad oceánem, kde není žádná pevnina. Dostanou se nad Novou Kaledonii a Papuu Novou Guineu, kde je jen pár ostrovů. Vypadá to, že jim přisuzujeme lidské vlastnosti, ale zdá se, že spatří pevninu a pomyslí si něco jako 'aha, musím začít točit, nebo minu Nový Zéland'," řekl Conklin deníku Guardian.
Ačkoli to není jisté, ptáci za tahu zřejmě nespí. "Mají neuvěřitelný účinný poměr mezi energií a výkonem a pracuje pro ně mnoho faktorů. Tělo má tvar jako stíhací letadlo. Mají dlouhá zašpičatělá křídla a jsou hladcí, což jim dodává aerodynamické vlastnosti," sdělil Conklin.
Sledovaná skupina patřila k 20 břehoušům odchyceným a označeným loni v zátoce Firth of Thames jihovýchodně od Aucklandu. Ptáci se vydávají na zpáteční let v březnu, letí přes Asii a asi měsíc se krmí v okolí Žlutého moře, než se vydají k Aljašce. Výkonnější než letadlo
Vědci se domnívají, že nonstop tah napříč nad Tichým oceánem funguje jako ekologický koridor - let ptákům usnadňuje vítr na trase, na níž není velké riziko predátorů nebo nákazy. "Letu dlouhého 10 000 kilometrů jsou schopni i jiní ptáci, ale není na světě moc míst, kde je takový let nezbytný. Nejde o to, že je to jediný pták, který je tak dlouhého letu schopen, ale o to, že je jediný, kterému vlastně nic jiného nezbývá," poznamenal k břehoušům Conklin.
Výsledky výzkumů tahů břehouše rudého nesledují jen přírodovědci, ale také letečtí inženýři. I jejich nejlepší létající stroje vládnou pouhým zlomkem výkonu, jaký podává drobný pták.

* 9. 12. 2021 že Air France-KLM zadaly objednávku na 100 Airbusů A320neo?

Skupina Air France-KLM oznámila, že zadala objednávku na 100 letadel rodiny Airbus A320neo - s právy na nákup dalších 60 letadel - pro KLM a Transavia, a že podepsala Letter of Intent ( LOI) na nákup 4 letadel Airbus A350F Full Freighter pro Air France.
Letoun A320neo bude provozovat středně dlouhé trasy v Evropě, zejména z Amsterdamu-Schiphol - globálního uzlu KLM a hlavní základny Transavia Nizozemsko, a z Paříže-Orly, hlavní základny Transavia France.
Až bude tato objednávka dokončena, Air France-KLM bude jedním z prvních provozovatelů A350F Full Freighter, vedle dopravců jako Singapore Airlines.

* 16. 12. 2021 že dnes přiletěl B777 bez označení společnosti?

Jednalo se o poslední přírůstek QATAR Airways A7-BOB, který společnost dostala po společnosti Cathay Pacific s ex. reg. B-KPL. QATAR vymazal hlavní znaky CPA a změnil registraci. Celková základní barva zůstala světle modrozelená CPA. Vidět takto prázdný Tripl se jen tak často nestává. QTR má dostat od CPA 3 ks těchto odstavených letounů (zatím už mají ještě A7-BOA ex. CPA B-KPM). Čeká se na A7-BOC. Všechny tyto nové registrace měl QATAR připraveny pro B777-9, ale Boeing tento typ stále nedodává. Letouny QTR hodlají využívat na svých CARGO fit linkách.

* 20. 12. 2021 že Korean Air vytváří technologii rychlé kontroly povrchů letadel?

Společnost Korean Air vyvinula technologii kontroly letadel, která dokáže zkoumat stav letadla pomocí roje dronů. Technologie bude připravena ke komerčnímu využití v roce 2022. Drony jsou jeden metr na šířku a výšku a váží 5,5 kilogramu. Drony letecké společnosti, které jsou vybaveny vysoce výkonnými kamerami, dokážou detekovat mikro defekty až do velikosti 1 mm. Kromě toho mohou roje dronů urychlit kontrolu letadla. Podle Korean Air současné používání dronů zkracuje dobu prohlídky letadla z 10 hodin na čtyři hodiny a zlepšuje včasné opravy. Trup letadla mohou zkoumat čtyři drony současně.

* 20. 12. 2021 že na apronu před Terminálem 3 se stále pracuje?


_________________________________________________ Zvláštní příloha __________

* 21. 11. 2021 slovenský Albatros si vyžádal úpravu kol

Možná si budete myslet, co to sem ten WOM dává do veskrze leteckého Bulletinu. Ale patří to také do dopravy, i když po zemi. Určitě mnoho z nás si století páry vybaví téměř okamžitě. Náš dům leží nedaleko "pešunku" vyhlášené tratě Hostivice Praha Smíchov - a dále na Prahu Hlavní nádraží. Ano je to "pražský Semering", trať s úžasným výhledem na Prahu.
Jako kluci jsme u tohoto "pešunku" sedávali a pozorovali dlouhé, těžce naložené vlaky, které táhly parní lokomotivy. To hornické Kladno posílalo do Prahy tuny černého uhlí. Každý vlak měl na konci nejméně jednu přípřež. Pamatuji si, jak jsme na koleje dávali hliníkové 25-ti Haléře, a pak zkoumali skoro průhledné placky. Lokomotivy jsem znal názvy jako: "Kremák, Štokr, Pětikolák, Čtyřkolák, Všudybylka, Papoušek, Albatros, Rosnička i Šlechtična". Kdyby teď u mě seděl kamarád člen našeho klubu Petr Brož, určitě by z rukávu sypal i číselné označení těchto lokomotiv, stejně jako sype registrace letadel, ale to je na mou paměť moc. Tato ikonická trať přežila i pokusy o její zrušení, ale jeden nikdy neví. Dnes krásný výhled můžete absolvovat několikrát denně v "Šukafonu". Pravdou je, že tudy cestuje jen velmi málo cestujících, po tom, co byl zrušen podnik Motorlet do kterého tenkrát vozily z Hostivic, doslova narvané dělníky, motoráčky "Hurvínek".
Pokud nejela pára, letělo letadlo. Skoro nad naším pozemkem byl kurz dnes již nepoužívané RWY 04-22 a pokud byla náhodou v provozu 04, letadla se pomalu spouštěla z oblohy a u nás nebyla výš než 100 m. Zřetelně jsme ve velkých hranatých oknech Dakot se záclonkami viděli mávající cestující. Později v počátcích tryskového věku, a pokud byl kurz 22, když odlétala "Caravelle", byla u nás pěkně vysoko se zataženými podvozky, ale ten řev, až nám drnčely hrnky v příborníku. Chuťovky byly noční lety "čtrnáctek" s obsáhlým "světovým" tiskem RP do Bratislavy a Košic…., aby si naši slovenští přátelé mohli u ranní kávičky přečíst poslední novinky naší socialistické společnosti…
Ale zpět k Albatrosu.
Slovenský Albatros už má kola jako nová
Dne 20. 11. 2021 do Prahy ze Slovenska dorazila legendární parní lokomotiva 498.104 Albatros. Na nejmodernějším podúrovňovém soustruhu u nás, v areálu Odstavného nádraží Jih, mu odborníci z Českých drah opracovali "sjetá" kola.
Moderní podúrovňový soustruh Českých drah je v České republice jediný svého druhu. Obrábí tandemově, takže je velmi rychlý, ale hlavně, železniční dvojkolí soustruží přímo na vozidle. Kola se tedy nemusejí demontovat.
"Albatros je první parní lokomotivou, kterou jsme soustružili, proto si přípravy vyžádaly poměrně velké množství času. Občas se k nám dostanou vozidla, která ještě nejsou v běžném režimu na tratích, ale zatím se testují ve VÚZ. Od začátku používání tento stroj osoustružil už celkem 14 976 náprav," popisuje ředitel oblastního centra údržby František Kozel.

Soustružit kola jakékoli lokomotivy je velké umění, které vyžaduje naprostou přesnost. Nejdříve se musí určit, kolik materiálu musí z kol pryč. Všechna dvojkolí musí být obráběna souměrně, aby stroj po zákroku "nekulhal".
O lokomotivu 498.104 se stará slovenský Albatros klub, tento stroj využívá k historickým jízdám a setkáním, a to nejen na Slovensku. Soustruh lokomotiva navštívila naposledy v roce 1972. "České dráhy mají nejmodernější soustruh. Malá, běžná kola vám osoustruží kdekoliv, ale s těmi obrovskými je problém, proto jsme si objednali službu u Českých drah," říká předseda Albatros klubu Jaroslav Vereš.
Strojvedoucí Albatros klubu a ZSSK Milan Bauer dodává: "Když kola osoustružíte, máte je jako nová, na jízdě je to znát. Dynamika je daleko lepší, lokomotiva lépe sedí na kolejnicích". Jízdu 498.104 z Bratislavy do Prahy sledovala velká řada šotoušů, nejinak tomu určitě bude i na zpáteční cestě. Nově osoustružená kola unikátní lokomotivy by se měla na Slovensku předvést už 4. prosince, kdy Albatrose čeká Mikulášská jízda v okolí Bratislavy.
Lokomotivy řady 498.1 vyráběly Škodovy závody v Plzni pro Československé státní dráhy v letech 1954 až 1955, a to v souvislosti s narůstajícím rozsahem železniční dopravy. Celkem bylo vyrobeno 15 kusů této řady, které v provozu doplňovaly čtyřicítku rychlíkových lokomotiv 498.0. Lokomotiva řady 498.1 drží Československý parní rychlostní rekord 162 km/h. Rekordní lokomotivu najdete vystavenou v železničním muzeu Cheb. (zdroj: idnes)
To, že ČD ještě vlastní takto sofistikovaný soustruh jsem nevěděl, doufám, že i pro Vás byla tato informace přínosná.

A když jsme u slovenských společností, chtěl bych Vám tu ještě ukázat jeden skvost, "Slovenská Strela", kterou jsem měl možnost vyfotografovat, když projížděla přes naše nádraží v Hostivici a mířila zpět do Kopřivnice. Opravdu skvost našich kolejí, který se nechal nejdříve totálně zchátrat, a pak se ho podařilo za nemalé peníze vrátit do původní podoby. Celkové náklady na renovaci vozu včetně výstavby depozitáře byly vyčísleny na 118 milionů korun. Téměř 80 milionů z toho pokryly dotace z Evropské unie, zbývající část poskytla společnost Tatra Trucks.
Přál bych Vám slyšet tiché ševelení šestiválcového benzínového tatrováckého motoru TATRA typ 68, který roztáčí elektrické generátory pro elektromotory hnacích náprav a pak sám stroj pohání. Na motorovém vozu M 290 002 (druhý ze dvou vyrobených, první totálně vyhořel) je unikátní nejenom karoserie a interiér, ale především elektromechanický přenos výkonu od konstruktéra a vynálezce Josefa Sousedíka. Díky jeho patentovanému systému se vozidlo rozjíždí na elektrický pohon a při dosažení rychlosti 82 km/h se automaticky přepne na čistě mechanický, který je ve vyšších rychlostech účinnější. Oba motorové vozy jezdily v běžném provozu rychlostí až 130 km/h a při zkouškách dosáhly rychlosti 148 km/h. Tato provozní rychlost, kterou vůz dosahoval, způsobovala trochu dopravní problémy, neboť občas docházelo k nebezpečným situacím jak na nechráněných železničních přejezdech, tak k opožděnému stažení závor na přejezdech chráněných.

* 21. 12. 2021 Smartwings je v insolvenčním řízení

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Smartwings. Vyhlášení úpadku se domáhá pět zahraničních pilotů, kterým podle svého vyjádření letecká společnost dluží peníze za odstupné.
Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Piloti se v návrhu domáhají dlužné mzdy ve výši 66-156 tis eur za různě dlouhé období, většinou v loňském roce po vypuknutí pandemie koronaviru. Jde o piloty z Dánska, Itálie, Maďarska a Bulharska, kteří létali ze základen ve Varšavě a v Budapešti.
Piloti v textu návrhu upozornili, že pracovali pro Smartwings na občanskoprávní smlouvy, která nepodléhá povinným odvodům ze závislé činnosti. "Povaha činnosti věřitelů jakožto pilotů a jejich postavení dle těchto smluv však mělo zcela jednoznačně pracovněprávní povahu," uvádí se v textu návrhu. Podle pilotů Smartwings jednostranně přestaly smlouvy plnit "Ze dne na den je zbavil jakýchkoliv příjmů a uvrhl do stavu hmotné nouze, kterou následně využil k nátlaku na věřitele, aby se svým práv a nároků vůči dlužníku pod příslibem pokračování spolupráce vzdali," píše se ve společném návrhu.
Podle textu návrhu existoval mezi leteckou společností a piloty smluvní vztah. Na jeho základě měli dostat měsíční odměnu 10 tisíc eur v zimní sezóně a 13 500 eur v letní sezóně. Piloti uvádí, že se Smartwings smluvně zaručily, že v případě ukončení smlouvy ze strany letecké společnosti bude pilotům vyplaceno "odstupné" ve výši šesti měsíčních odměn. Když nastala pandemie, nedostali piloti nic. Domáhají se proto odstupného.
23. 12. 2021 Piloti vzali návrh na insolvenci Smartwings zpět. Na soud se obrátily i Smartwings, které požadují zastavení řízení. Podle svého vyjádření má firma dostatek disponibilních finančních prostředků na okamžitou úhradu všech sporných nároků jak navrhovatelů, tak domnělých věřitelů. Vyplývá to z dokumentu, který je zveřejněn v insolvenčním rejstříku. "V návaznosti na dohodu s dlužníkem ohledně jejich pohledávek a celkového narovnání vzájemných vztahů berou tímto podaný insolvenční návrh zpět," uvádí se v dokumentu. Soudu proto navrhují, aby insolvenční řízení zastavil. To by mělo být již formalitou.

* 25. 12. 2021 po 30-ti letech tvrdé práce konečně úspěšný start dalekohledu Jamese Webba

Nejdražší vesmírný projekt. Nástupce Hubbleova teleskopu ukáže historii kosmu. Je označován jako nástupce Hubbleova teleskopu, ale dalekohled Jamese Webba je spíš rozšířením "očí", kterými se bude lidstvo koukat do vzdálených končin vesmíru. K pozorování bude používat infračervené spektrum, která mu umožní nahlédnout dál do historie kosmu. Nyní se chystá na svou misi.
Historie vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) se začala psát v osmdesátých letech minulého století, kdy na konferenci Next Generation Space Telescope Workshop inženýři a astronomové diskutovali o vědeckých a technických otázkách, které by měly být v budoucnu řešeny. Hlavním výstupem byl návrh technických možností observatoře, která by měla následovat po Hubbleově vesmírném dalekohledu. Diskuse z této konference vedly v roce 1996 k formálnímu doporučení, aby teleskop pracoval v infračervených vlnových délkách a byl vybaven zrcadlem větším než čtyři metry.
Po osmi letech padlo rozhodnutí o konstruktérech přístroje, aby byla v roce 2004 zahájena jeho stavba s tím, že by se měl do kosmu dostat v roce 2007. Že jej do kosmu dopraví evropská raketa Ariane 5, bylo dohodnuto v roce 2005. Vedle Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se na projektu podílí i kanadská vesmírná agentura (CSA). Náklady se tehdy odhadovaly na tři miliardy amerických dolarů. Postupně však docházelo k různým zpožděním a tím pádem i růstu nákladů a tak se finální termín neustále posouval.
V roce 2010 přišla velká krize, protože tento projekt odčerpával NASA poměrně velké prostředky a hrozilo jeho celkové zastavení. Tehdy podle interní studie mělo vynesení teleskopu Jamese Webba do vesmíru a jeho provoz stát zhruba šest a půl miliardy dolarů. To je víc než dvojnásobek uvažovaných nákladů.
Krizi se ale podařilo překonat a tak bylo do roku 2011 vyrobeno a později otestováno všech osmnáct zrcadlových segmentů. V letech 2012 až 2013 byly jednotlivé části Webbova zrcadla, zkonstruované na různých místech, postupně dopravovány do Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu. To již bylo jasné, že se nestihne start v roce 2014 ani ten plánovaný na 2015. V roce 2013 byla zahájena stavba jednotlivých vrstev slunečního štítu. Pak následovala fáze testů přístrojů JWST, a to včetně odolnosti vůči vysokým teplotám nebo vibracím. To se již psal rok 2016 a končily i práce na optice dalekohledu.
V roce 2017 byla dokončena montáž dalekohledu a balíčku vědeckých přístrojů, které byly integrovány do jednoho celku a podrobeny vibračnímu testování mechanické integrity. Poté vše zamířilo do Johnsonova vesmírného střediska NASA v texaském Houstonu, kde proběhlo komplexní testování optických vlastností v obří vakuové komoře a při velice nízké teplotě.
Vše tak bylo na dobré cestě, byť se termín startu neustále odsouval. V roce 2018 byla sestava teleskopu a přístrojů převezena do společnosti Northrop Grumman, kde se stavěla a testovala základna a sluneční clona. V následujícím roce byly tyto dvě poloviny spojeny. Závěrečné testy pokračovaly až do složení JWST a jeho definitivního připojení k raketě Ariane 5 v roce 2021.
Cena se mezitím vyšplhala až k deseti miliardám dolarů, což z přístroje činí nejdražší zařízení, které lidstvo do kosmu vysílá. Ve vesmíru se JWST bude pohybovat jeden a půl milionu kilometrů daleko od Země, tedy téměř pětkrát dál, než je Měsíc. Nacházet se bude ve druhém Lagrangeově bodu, tedy v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Díky tomu si dalekohled dokáže zachovat stabilní oběžnou dráhu a zároveň se bude držet ve stínu naší planety před slunečním zářením a první snímky se očekávají v létě 2021.
Předtím se ale bude muset rozložit do plné velikosti, což je poměrně náročný úkol, který může narazit na některé problémy. I proto je JWST vybaven systémem, který ho umožní rozvibrovat podobně, jako když zatřeseme objektem, když chceme uvolnit nějaké zaseknuté místo. Každé zrcadlo se bude zaostřovat zvlášť ve všech směrech, ba dokonce i do hloubky. Vše budou zajišťovat dálkově servomotory. Zde by se nemohla opakovat situace s Hubblovým teleskopem a jeho vadou zrcadla. Mechanická oprava pomocí vyslání astronautů je zde vyloučená.
Poté, co observatoř dorazí na stanovené místo, bude její systémy čekat série vědeckých a dalších kalibračních testů, včetně rozvinutí stínícího štítu o velikosti přibližně tenisového kurtu, nastavení teleskopu a aktivace přístrojů. Nejlepší snímky by se podle expertů mohly začít objevovat přibližně půl roku po vypuštění do vesmíru.
Webbův teleskop bude dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Dohlédnout by měl do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před třinácti a půl miliardou let formovaly první hvězdy a galaxie. Podle NASA bude přímo pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času. Zařízení je navrženo tak, aby "vidělo" infračervené záření, jež k nám díky posunu v této podobě od nejvzdálenějších objektů nyní míří. K tomuto posunu dochází v důsledku rozpínání vesmíru, při němž mají velmi vzdálené objekty velký červený posuv (jejich světlo je posunuto směrem k červenější části spektra), a proto je k jejich studiu zapotřebí infračervených dalekohledů.
"Zatímco Hubble dokázal nahlédnout do batolecích let vesmíru, JWST může ukázat jeho kojenecká léta," připomínají vědci z NASA. Bude to zhruba o čtyři sta milionů let dřív než Hubble, kdy se z prvních hvězd formovaly galaxie.
"Webb" ale budou vědci využívat také ke studování planet a dalších těles Sluneční soustavy, ke zkoumání jejich původu a vývoje a k jejich srovnávání s exoplanetami, tedy s planetami obíhajícími kolem jiných hvězd. Zároveň bude teleskop sledovat exoplanety, které se nacházejí v takzvaných obyvatelných zónách, kde na jejich povrchu by mohla být voda v kapalném stavu.
K plnění těchto úkolů má observatoř obří zrcadlo o průměru šest a půl metru, čtyři vědecké přístroje a také štít velký dvacet jedna krát čtrnáct metrů, který bude aparáty chránit před teplem slunečního záření a udrží je v potřebném hlubokém chladu. Přístroje ve výbavě jsou infračervená kamera NIRCam, infračervený spektrograf NIRSpec, infračervené zařízení MIRI a infračervený zobrazovač se spektrografem NIRISS.
Velké primární zrcadlo tvoří osmnáct menších šestiúhelníkových zrcadel, každé o průměru 1,3 metru a hmotnosti dvacet kilogramů. Každé je vyrobené z berylia a potažené zlatou vrstvou. Berylium vědci zvolili kvůli lehkosti a zároveň pevnosti tohoto kovu. Navíc udrží tvar i v podmínkách hlubokých nízkých teplot, které přístroje teleskopu ke správnému provozu potřebují. Pro vrchní vrstvu bylo vybráno zlato vzhledem k jeho extrémně vysoké odrazivosti světla, a to v širokém rozsahu vlnových délek.
Mise JWST je nyní naplánována na pět let, ale je možné, že se bude prodlužovat. Závisí to i na tom, jak dlouho teleskpu vydrží palivo, aby se mohl pohybovat a udržet na určeném místě, už po přesném startu se zjistilo ušetření paliva do budoucnosti. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně vyletěla dnes 25. 12. 2021 raketa Ariane 5, která vynáší na oběžnou dráhu dlouho očekávaný vesmírný teleskop Jamese Webba. Realizace projektu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), na němž se podílejí Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská CSA, byla několikrát odložena.
Start jsme sledovali v přímém přenosu a všechny etapy a manévry vzletu proběhly bez problémů a teleskop se po 27 minutách letu osamostatnil, aby zamířil ke svému cíli. Vesmírná observatoř, náklady na jejíž misi dosáhly deseti miliard dolarů (223 miliard korun), se usadí 1,5 milionu kilometrů daleko od Země, tedy téměř pětkrát dál, než je Měsíc.
Vývoj a postavení observatoře nazvané podle bývalého šéfa NASA z let 1961 až 1968 Jamese Edwina Webba trvalo třicet let.
(Zdroj: idnes)


_______________________________________________________________________

*Také rada AFC i redakce Bulletinu AFC Vám přeje úspěšné vykročení do Nového roku, pevné zdraví a další rozšíření Vašich sbírek.

*Téma čísla 175 jsou polské letecké společnosti
Pokud máte polské memorabilie ve sbírkách, pošlete nám foto/scan potěšte oko členů AFC.
Také fotografie na titulní stranu Bulletinu je vítána, určitě něco máte, nebo ne???

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (prosinec 2021)

Upozornění:
Minimální členský klubový příspěvek na rok 2022 je stále pouhých 100 Kč. Nečekejte s uhrazením.
Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.175 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů