Po osamostatnění Slovenska bylo jedním z vytyčených cílů také vybudování národních aerolinií. V jeho rámci zpočátku fungovaly společnosti Slovair a Tatra Air, později Slovenské aerolínie. Vznikly právě jako projekt národního leteckého dopravce v roce 1997 a 1. května 1998 zahájily svoji obchodní činnost. Jejich sídlo je na letišti M. R. Štefánika v Bratislavě. Od svého založení přitahovaly pozornost zejména svým slovenským národním image. V počátcích své činnosti ostatně také u názvu a logotypu uváděly “Národní letecký dopravce – National Air Carrier“. V současné době již tomu tak sice není, ale Slovenskem “dýchají“ stále. Je to mimo jiné díky volbě barevného schématu a hlavně samotnému logotypu. Logo je fragmentem z obrazu Ľudovíta Fully Vtáčia krajina a jeho výběr byl realizován ze 70 návrhů, přičemž rozhodovalo nejen estetično, ale právě i “národní symbolika“. Vedení aerolinií má stálý zájem na tom, aby letouny byly skutečnými “reprezentanty“ Slovenska.

Aerolinie provozovaly v dlouhodobém pronájmu od vládní letky tři letouny Tupolev Tu-154M, které byly jejich prostřednictvím na Slovensko dodány v rámci deblokací ruských dluhů. Nesou označení OM-AAA, OM-AAB a OM-AAC, výr. č. 1014, 1015 a 1018, pokřtěné jsou ”Púchov”, ”Gerlach” a ”Detva”. Aerolinie je převzaly v lednu, květnu a září 1998. Kabiny pro cestující jsou v jednotřídní úpravě se 157 sedadly. Letouny byly vyrobeny v letech 1997/98 a na řešení interiérů a některých technických otázek se podíleli i odborníci Slovenských aerolinií. 

V období, kdy měly statut národního leteckého dopravce, zaznamenaly také poměrně slušný rozvoj. Zajišťovaly spojení na pravidelných linkách z Bratislavy do Moskvy (4× týdně), Mnichova (9× týdně) a do Košic (10× týdně) a také 1× týdně z Popradu do Moskvy. Spoje do Mnichova a Moskvy měly navíc výhodné přípoje do více než 30 destinací v celém světě. Nabízely samozřejmě také množství pravidelných i nepravidelných charterových letů, směřujících zejména do známých středomořských letovisek: například Antalya, Cagliari, Gerona, Heraklion, Chania, Kavala, Kos, Korfu, Mytilena, Palma de Mallorca, Rhodos, Soluň nebo Zakythos, případně i černomořských, jako třeba bulharský Burgas. Zabezpečovaly přirozeně i leteckou přepravu nákladů a pošty. 

Tupolev Tu-154M (OM-AAA)

Současná vláda ale v polovině ledna 1999 statut národního leteckého dopravce aeroliniím odňala spolu s letouny Tu-154M a následně je postavila před problém s povolením provozovat leteckou dopravu. V dubnu však soud vydal rozhodnutí, podle kterého musí ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací ”strpět” přístup Slovenských aerolínií k letadlům. Ing. Pavel Malý, generální ředitel Slovenských aerolínií a.s., se v této souvislosti vyjádřil, že činnost aerolinií byla zastavena ne z jejich viny. Zpočátku bez povolení, později s povolením zajišťovaly některé pravidelné linky – dvě týdně, ve středu Kuwait, ve čtvrtek Tel Aviv s letadlem starým 27 let pronajatým od vládní letky, které by se za normálních okolností nemělo na pravidelných linkách vůbec objevit.

Vedení aerolinií 1. prosince navrhlo ministerstvu, aby umožnilo realizovat původní projekt s tím, že aerolinie jsou schopny do dvou týdnů obnovit vnitrostátní dopravu. Projekt počítá s provozováním dvanácti pravidelných linek v horizontu tří let, pokud jej podpoří stát. Aerolinie jsou pochopitelně státním zásahem poškozeny, ztratily také významné smlouvy se zahraničními partnery, hrozí jim, že budou muset nahradit škody, které vznikly nedodržením smluv. Není divu, že se od ledna na hlavu slovenského ministra dopravy sesypalo několik trestních oznámení – hlavní, že Slovenským aeroliniím zabavil letadla Tu-154M, čímž připravil Slovensko nejen o vnitrostátní letecké spojení, ale i o finance. Vyřešení této záležitosti se stalo tedy ”otázkou času”.

Síť linek aerolinií v době jejich největšího rozkvětu

Vedení aerolinií si své smělé plány uchovalo. Plánovalo získání dalších letounů a otevření nových pravidelných spojů. V první fázi to byl letoun Saab 340A pro přepravu 33 cestujících, který měl původně začít operovat na pravidelném spoji Bratislava - Curych. Muselo své plány sice pozměnit, ale myšlenky na obnovení leteckých operací se nevzadlo. Letoun Saab 340A OM-BAA (výr. č. 132) pronajatý od Air Ostrava (ex OK-TOP) na letišti M. R. Štefánika přistál před polednem v pátek 9. června a po splnění administrativních úkonů a celním odbavení měl být nejprve nasazen na lince z Bratislavy do Košic a zpět koncem června. Byly naplánovány alespoň dva lety denně v obou směrech. Ovšem ministerstvo dopravy požadovalo před opětovným udělením povolení Slovenským aeroliniím na provozování této linky zaplacení pokuty 700 000 Sk za lety bez licence, kterou společnosti odebralo “pro přetrvávající problémy”.

Letos zjara však Slovensko zaznamenalo snížení zájmu o zahraniční dovolené. Počet objednávek zahraničních pobytů realizovaný od začátku roku do května se v porovnání se stejným obdobím vloni snížil přibližně o třetinu. Cestovní kanceláře i jednotliví touroperátoři se museli dohodnout na spolupráci (zejména v oblasti letecké přepravy), aby ztráty byly maximálně eliminovány – například přepravením klientů vícerých CK jedním letadlem, které by jinak startovalo poloprázdné. Leteckou přepravu, dohodnutou se Slovenskými aeroliniemi, které ji v současnosti neprovozují, si CK promptně zabezpečily u ochotných náhradních zahraničních společností, některé přepravy z Bratislavy, Košic a Sliače jim zajistí také Air Slovakia a Air Transport Europe.

Následuje doplnění o zprávy slovenské televize TA3, které dokumentují pravděpodobný konec "Slovenských Aerolinií"

Spor s Austrian Airlines stále nemá riešenie
13.12.2006, 20:08
Zmluva Slovenska s rakúskymi aerolinkami o záchrane Slovenských aerolínií vyjde našu krajinu draho. Buď štát zaplatí rakúskej leteckej spoločnosti takmer 200 miliónov, alebo môže prehrať na medzinárodnej arbitráži stovky miliónov korún a svoj podiel v aerolíniách. Podľa ministra dopravy zodpovedá za nevýhodnú zmluvu s Austrian Airlines jeho predchodca Pavol Prokopovič.
Rakúska letecká spoločnosť získala väčšinu akcií Slovenských aerolínií pred dvoma rokmi, za to že slovenského prepravcu zachránila pred krachom. Strata slovenských aeroliniek však bola o vyše 170 miliónov vyššia, než sa predpokladalo. Podľa zmluvy by mal chýbajúce peniaze do spoločnosti vložiť štát.
Ak Slovensko nezaplatí Rakúšanom chýbajúce milióny, môže to rakúsky väčšinový vlastník dohnať až pred medzinárodnú arbitráž v Paríži. Slovensko by prehratím sporu mohlo prísť aj o 34% akcií, ktoré v leteckom prepravcovi ešte vlastní.
Minister dopravy navrhuje zaplatiť Rakúskym aerolinkám 170 miliónov, no premiér Vážneho návrh na zasadnutí vlády zastavil. Chce sa o prípade viac dozvedieť.

Slovenské aerolínie možno skrachujú
21.12.2006, 20:04
Slovenské aerolínie možno pôjdu do konkurzu a prestanú podnikať. Ich väčšinový vlastník, Austrian Airlines, totiž požaduje, aby mu štát vyrovnal svoje záväzky do konca tohto roka. Vláda však momentálne nad urovnaním sporu neuvažuje. Slovenské aerolínie tvrdia, že fungovať môžu minimálne do konca februára budúceho roka.
Spor o aerolinky sa vyostruje. Rakúšania od Slovenska žiadajú, aby si splnilo svoj záväzok. Dohodu o urovnaní chcú do konca roka. Ak sa tak nestane, Austrian sú pripravené konať.
Zachrániť od krachu by ich mohlo jedine to, keby slovenská vláda zaplatila. Tá však rozhodnutie už tri razy odložila a do konca roka ani nerozhodne. Austrian čakať nechcú.
Ak sa dlh neuhradí do konca roka, tak nebudú môcť Austrian splniť plán na ozdravenie Slovenských aerolínií.
V spore ide o 171 miliónov. Austrian totiž pred dvoma rokmi zachránili Slovenské aerolínie pred krachom a získali nad nimi kontrolu. Investovali 200 miliónov. Neskôr zistili, že dlh je vyšší. Dodatok k zmluve im umožňuje peniaze žiadať od vlády. Tak to dohodol ešte bývalý minister. Už pred časom však povedal, že zodpovednosť necíti.
O dlhu má teraz rozhodnúť expertná komisia. Mohla by navrhnúť aj spätné odkúpenie aeroliniek. Takýto scenár je však ministerstvo považuje za nepravdepodobný.
Vláda by mala problém v Slovenských aerolíniách riešiť až 17. januára. A hoci Rakúšania žiadajú problém vyriešiť do konca roka, vláda tvrdí, že teraz má iné priority.

Slovenské aerolínie a Tiptravel dostanú pokutu
26.01.2007, 16:08
Najvyšší súd potvrdil polmiliónovú pokutu pre Slovenské aerolínie, ako aj 50-tisícovú pokutu pre cestovnú kanceláriu Tip Travel. Súd tým potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu ešte z roku 2004. Úrad vtedy rozhodol, že dohoda medzi aerolíniami a cestovnou kanceláriou o zabezpečení čártrovej leteckej dopravy obmedzila konkurenčné aerolinky v možnosti ponúkať rovnaké služby na relevantnom trhu, ktorým je Slovensko.

Najvyšší súd potvrdil pokutu Slovenským aerolíniám
30.01.2007, 13:06
Najvyšší súd Slovenskej republiky potvrdil pokutu päť miliónov korún pre Slovenské aerolínie.
Protimonopolný úrad ju udelil spoločnosti ešte v roku 2004 za zneužitie dominantného postavenia. Rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť 10.-teho januára tohto roka.
Najvyšší súd ním zamietol žalobu Slovenských Aerolínií a potvrdil tak rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu z roku 2004.

Slovenské aerolínie rušia od zajtrajška obe pravidelné linky.
31.01.2007, 21:55
Slovenské aerolínie rušia od zajtrajška obe pravidelné linky. V spoločnosti sa začali prejavovať chýbajúce peniaze od majoritného vlastníka - Rakúskych aerolínií. Tie odmietajú od nového roka investovať do slovenského prepravcu. Slovensko totiž do konca minulého roka nevyrovnalo starý dlh.
Slovenská televize TA3 uvedla ještě tyto doplňující informace: Slovenským Aeroliniím zůstanou od pátku 2.2.2007 jen charterové lety. Pravidelné lety do Bruselu a Moskvy jsou zrušené (naknihovaní cestující jsou přesměrováni na linky Austrian Airlines do a z Vídně, dle mluvčí Slovenských Aeroliníí je o ně postaráno tak jak je běžné v EU).
Slovenské Aerolínie nemají dost peněz na plný provoz a Austrian Airlines už nebudou financovat plán rozvoje Slovenských Aerolíníí na rok 2007.
Rakušané si vzali od Slovenských Aerolíníí zpět dvě ze tří letadel, F100 OM-AAC a B737-3Z9 OM-AAE, Slovenským Aerolíníím tak zůstal jen jeden B737-33A OM-AAD. Důvodem tohoto kroku je starý dluh 171 mil slovenských aerolinek, který za ně zaplatili Rakušané, ale podle smlouvy ho teď žádají zpět.
Kabinet Roberta Fica problém odkládal. Austrian Airlines zatím zůstávají nadále 62% akcionářem Slovenských Aerolíníí.

Jan Pěnkava
zprávy TA3 doplnil WOM

Sběratelské materiály společnosti Slovenské Aerolínie

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností